No:350/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikası ilə həmsərhəd işğal olunmuş ərazilərində silahlı toqquşmalar davam edir. Əks-hücum əməliyyatları həyata keçirən Azərbaycan ordusu işğalçı Ermənistanın silahlı qüvvələrini məhv edərək öz torpaqlarını azad edir. Döyüşlər gedən ərazilərdən geri çəkilən parakəndə Ermənistan silahlı birləşmələri təxribat yaratmaq məqsədi ilə dost və qardaş İran ərazisinə raketlər atmaqda davam edir. Düşmənin hücumunu dəf edən Azərbaycan ordusunun bütün səylərinə baxmayaraq məqsədli atəşlər nəticəsində raketlər ara-sıra İran ərazisinə düşür.
Məkrli düşmənin bu hərəkəti bizi hiddətləndirir və qardaş İran əhalisinin narahatlığına şərik oluruq.
İran İslam Respublikası tarixən dost və qardaş ölkə kimi daima Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünü pisləmiş və Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsini, müvafiq BMT TŞ qətnamələrinin yerinə yetirilməsini və Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəkləmişdir.
Bu gün də biz qardaş İran xalqının həmrəyliyini hiss edirik, İran hökumətinin rəsmi bəyan edilmiş dəstəyini yüksək qiymətləndiririk.
İran dövləti regionda sülhün bərqərar olunmasına öz töhfəsini əsirgəmir, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunmasına tərəfdar çıxır.
Azərbaycan xalqı dostunu və düşmənini yaxşı tanıyır. Azərbaycanın müstəqillik tarixinin bu taleyüklü dövründə xalqımıza və dövlətimizə dəstək verən, onun yanında olan bütün dövlətlərin və xalqların bu ədalətli münasibətlərini unutmayacaq.

No:350/20, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
17 October 2020 23:36
Armed clashes continue in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan bordering the Islamic Republic of Iran.
The Azerbaijani Army, carrying out counter-offensive operations, is liberating its lands by destroying the armed forces of the occupying Armenia.
Retreating from the combat zone scattered armed formations of Armenia continue to fire rockets at friendly and brotherly Iran in order to create a provocation.
Despite all the efforts of the Azerbaijani Army to repel the enemy's attack, as a result of the targeted fire the missiles land on Iranian territory occasionally.
This action of the insidious enemy infuriates us and we share the concern of the brotherly Iranian people.
The Islamic Republic of Iran, as a historically friendly and brotherly country, has always condemned Armenia's aggression against Azerbaijan and supported the liberation of the Azerbaijani territories, implementation of the relevant UN Security Council resolutions and the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
Today, we also feel the solidarity of the brotherly Iranian people and highly appreciate the officially declared support of the Iranian government.
The Iranian state does not spare its contribution to establishing peace in the region and acts as a partner in ensuring stability and security.
The Azerbaijani people know their friend and foe well. In this fateful period of the history of Azerbaijan's independence, we will not forget the just position of all states and peoples who support us and our state by standing right next to us.