No:349/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Portuqaliya Respublikasının xarici işlər naziri Paulo Rangel ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024 14:40
23 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyyəli həftəsi çərçivəsində Portuqaliya Respublikasının xarici işlər naziri Paulo Rangel ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Portuqaliya arasında siyasi, iqtisadi, energetika, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə ikitərəfli eləcə də beynəlxalq təşkilatlarda çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, habelə cari regional və beynəlxalq vəziyyət müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi baxımından siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi üzrə bir sıra Avropa ölkələri ilə uğurla əməkdaşlıq etdiyi, Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının bunun təcəssümü olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə, ölkəmizin alternativ enerji mənbələrinin inkişaf etdirilməsi üzrə bir sıra Avropa ölkələri, o cümlədən Portuqaliya ilə praktiki əməkdaşlığa hazır olduğu bildirilib.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına sədrliyininin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə əhəmiyyətli töhvə verəcəyinə əminlik ifadə olunub, iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş perspektivlər yaratdığı vurğulanıb.
Ölkəmizin yerləşdiyi strateji-coğrafi mövqeyin əhəmiyyəti, o cümlədən Orta Dəhlizin inkişafı istiqamətində tərəfimizdən həyata keçirilən layihə və təşəbbüslərin yaratdığı imkanlar qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə istiqamətində görülən işlər, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddiaların sülh prosesində əsas maneə olduğu vurğulanıb.

No:349/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Portuguese Republic Paulo Rangel
23 September 2024 14:40
On 23 September 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Portuguese Republic, Paulo Rangel, within the framework of the high-level week of the 79th session of the General Assembly of the United Nations (UN).
During the meeting, prospects for bilateral cooperation between Azerbaijan and Portugal in political, economic, energy, cultural, humanitarian and other fields, as well as multilateral cooperation within international organizations, and the current regional and international situation were discussed.
The importance of utilizing the political consultations mechanism for discussing prospects of developing cooperation between the two countries was emphasized.
It was noted that Azerbaijan successfully cooperates with a number of European countries in the field of energy security, and that the signing of the Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the field of energy between Azerbaijan and the European Union is a reflection of this. In this regard, it was stated that Azerbaijan is ready for practical cooperation with a number of European countries, including Portugal, in the development of alternative energy sources.
Confidence was expressed that Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) will make a significant contribution to combating climate change, and it was emphasized that it creates broad prospects for expanding cooperation between the two countries.
The importance of Azerbaijan’s strategic geographical location, including the opportunities created by projects and initiatives implemented by Azerbaijan for the development of the Middle Corridor, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side in detail about the situation and realities in the region in the post-conflict period, large-scale restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the progress of the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that the continuing claims against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan in Armenia’s Constitution remain the main obstacle to the peace process.