No:348/21, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin xarici işlər nazirlərinin illik Nazirlər Toplantısında çıxışı
Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin xarici işlər nazirlərinin illik Nazirlər Toplantısı
(23 sentyabr 2021)
Hər bir çıxış üçün vaxt məhdudiyyəti: 4 dəqiqə
İlk növbədə, bütün iştirakçıları salamlayıram və Qazaxıstan sədrliyinə və ən az inkişaf etmiş ölkələr (LDCs), dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr (LLDCs) və inkişaf etməkdə olan kiçik ada ölkələri (SIDS) üzrə yeni Yüksək Nümayəndəyə bu toplantının çağırılmasına və güclü liderliyinə görə təşəkkürümü bildirirəm. Pandemiya dövründə dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrə böhranın sosial və iqtisadi təsirinin öhdəsindən gəlmək və bərpa olmaq üçün dəstək vermək vacibdir.
Vyana Fəaliyyət Proqramının həyata keçirilməsinə sadiq qalırıq və hörmətli sədr Qazaxıstanın istəyi ilə dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün Vyana Fəaliyyət Proqramının Sürətlə Tətbiqinə dair Yol Xəritəsinin qəbul edilməsini alqışlayırıq. Azərbaycan xüsusi proqramlar və mənbələr vasitəsilə bu Proqramın uğurlu olması üçün daha güclü və daha yaxşı əlaqəli koordinasiyaya yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləyir. Bu arada ümid edirik ki, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə BMT-nin üçüncü konfransının çağırılması, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə prosesi hərtərəfli qiymətləndirməyə imkan verəcək və ortaya çıxan problemlərlə necə məşğul olacağımıza dair yeni bir baxışa səbəb olacaqdır.
Ticarət və nəqliyyatdan əldə edilən gəlir bölgələr və ölkələr arasında qeyri-bərabər paylanır. Bəzi ölkələr, xüsusən də dənizə çıxışı olmayan kiçik ölkələr qlobal ticarət sistemindən kənarda qalırlar. Nəqliyyat infrastrukturuna qoyulan ümumi sərmayənin 70 dəhliz iqtisadiyyatında 144 milyard ABŞ dolları olduğu təxmin edilir. Bununla yanaşı, dəhliz ölkələrinin cəlb etdiyi ticarət və investisiyalar, əlavə dəyər qazanmaq və yaratmaq potensialından xeyli aşağıdır.
Səmərəli və etibarlı tranzit marşrutlarının inkişafı dəhliz ölkələrinin geniş əməkdaşlığını tələb edir. Bu nəqliyyat dəhlizləri təkcə infrastruktur layihələri deyil. Sərbəst ticarətin təşviqi, texnologiya və yeniliklərin mübadiləsi və dəhliz boyunca ölkələr arasında qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması üçün də nəzərdə tutulmuşdur. Bu mənada özəl sektor da daxil olmaqla bütün tərəfdaşlarımızı dəhlizlərin potensialından tam istifadə etməyə çağırırıq.
Təkcə son bir neçə ildə Azərbaycan öz nəqliyyat infrastrukturuna milyardlarla dollar sərmayə qoymuşdur. Dünya İqtisadi Forumunun (WEF) məlumatına görə, bu addımlar sayəsində Azərbaycan hazırda yolların keyfiyyətinə görə dünyada 27-ci, dəmir yolu xidmətlərinin səmərəliliyinə görə 11-ci, hava nəqliyyatı xidmətlərinin səmərəliliyinə görə 12-ci yerdədir. İllik 6,5 milyon ton yük daşıma qabiliyyətinə malik olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Çin ilə Cənub-Şərqi Avropa arasında daşınma müddətini 70% azaltmağa imkan verir. Bu gün Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının 100 milyon konteyner də daxil olmaqla yükləmə gücü ildə 10 milyon tondur. Əlavə olaraq 260-dan çox gəmisi olan Azərbaycan, Xəzər dənizində ən böyük ticarət donanmasına da sahibdir. Azərbaycan logistika və tranzit qovşağı rolu üçün lazımi infrastrukturun qurulması məqsədilə çox səy göstərdi və bu proses bu gün də davam edir.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münasibətlərin normallaşması ilə regional əməkdaşlıq, inkişaf və firavanlıq üçün yeni perspektivlər açır. 10 Noyabr 2020-ci il tarixli birgə bəyanat, xüsusi olaraq bölgədə kommunikasiyaların açılmasını nəzərdə tutan 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli Azərbaycan-Rusiya-Ermənistan bəyanatı ilə tamamlandı. Kommunikasiyaların bərpası bütün tərəfdaşlar üçün qazanclı bir vəziyyətdir və daha geniş Xəzər dənizi coğrafiyasının əhəmiyyətini artırır. Azad edilmiş ərazilərimizdə yaranan nəqliyyat qovşağı Trans-Avrasiya nəqliyyat layihələri çərçivəsində bütün Cənubi Qafqazın mövqeyini gücləndirəcək. Yeni quru xətti - Azərbaycanla Türkiyə arasında Zəngəzur dəhlizi, mövcud ticarət və nəqliyyat əlaqələrinə əlavə olaraq xidmət edəcək.
Sonda bir daha vurğulayım ki, Azərbaycanın təşəbbüsləri, dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr daxilində əməkdaşlığı gücləndirmək marağımızın və potensialımızın ən yaxşı nümunəsidir. Tərəfdaşlarımızla əməkdaşlığa və xalqlarımızın ümumi rifahı üçün onların təşəbbüslərini dəstəkləməyə hazırıq.

No:348/21, Statement by H.E. Jeyhun Bayramov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Annual Ministerial Meeting of Foreign Ministers of Landlocked Developing Countries
24 September 2021 10:22
of Landlocked Developing Countries
(23 September 2021)
Time limit for each statement: 4 minutes
At the outset, I would like to greet all participants and express my gratitude to the Chairmanship of Kazakhstan and new High Representative for LDCs, LLDCs and SIDS for convening this meeting and their strong leadership. It is critically important at the period of pandemic to ensure support to the LLDCs to address social and economic consequences of the crisis and build back better.
We remain committed to the implementation of the Vienna Programme of Action and welcomed the adoption of the Roadmap for Accelerated Implementation of the Vienna Programme of Action for LLDCs at the timely request of our distinguished Chair - Kazakhstan. Azerbaijan supports the initiatives targeted at stronger and more coherent coordination for the achievement of this Programme via dedicated mechanisms and resources. Meanwhile, we do hope that convening of the third UN Conference on LLDCs will enable to undertake comprehensive appraisal of LLDC process and result in a renewed vision on how to address emerging challenges.
Gains from trade and transport are unevenly distributed across regions and countries. Some countries — particularly the small, landlocked — remain largely outside the global trading system. Total investment in transport infrastructure is estimated to be US$144 billion in the 70 corridor economies. However, the trade and investments attracted by the corridor countries are well below their potential to absorb and generate value addition.
The development of efficient and reliable transit routes requires wide cooperation of the corridor countries. These transport corridors are not only infrastructure projects. They are also meant for promoting free trade, exchanging technology and innovation, and establishing mutually beneficial partnerships between countries along the corridor. In this sense, we call on all our partners, including the private sector, to fully exploit the potential of the corridors.
Over the past few years alone, Azerbaijan has invested billions of dollars in its transport infrastructure. Thanks to these steps, Azerbaijan now ranks 27th worldwide for the quality of roads, 11th for the efficiency of railway services and 12th for the efficiency of air transport services, according to the World Economic Forum (WEF). With a throughput capacity of 6.5 million tons of cargo per year, the Baku-Tbilisi-Kars railway makes it possible to reduce the time of transportation between China and South-Eastern Europe by 70%. Today the Baku international sea trade port’s cargo capacity is 10 million tons per year, including 100 thousand containers. Moreover, with over 260 vessels at its disposal, Azerbaijan also owns the largest commercial fleet in the Caspian Sea. Azerbaijan has put a lot of efforts to build necessary infrastructure for the role of a logistics and transit hub, and this process continues nowadays.
The resolution of Armenia-Azerbaijan conflict opens up new perspectives for regional cooperation, development and prosperity through normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. The 10 November 2020 joint statement has been further complemented with a trilateral Azerbaijan-Russia-Armenia statement of 11 January 2021, which specifically deals with opening of communications in the region. Restoration of the communications is a win-win situation for all the partners and raises the importance of the wider Caspian Sea geography. The emerging transport hub in our liberated territories will strengthen the position of the entire South Caucasus within the scope of Trans-Eurasian transport projects. The new landline – the Zangazur Corridor between Azerbaijan and Türkiye will serve as a supplement to the existing trade and transport connectivity.
In conclusion, let me reemphasize that initiatives of Azerbaijan, are the best examples of our interest and capacity to enhance the cooperation within the LLDCs. We stand ready to cooperate with our partners and support their initiatives for the common welfare of our peoples.