Mətbuat şərhi 26 oktyabr 2019 07:35
No:348/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Singapurun Müdafiə və Xarici İşlər üzrə Baş dövlət katibi Mohamad Maliki Bin Osman ilə görüşüb
26 oktyabr 2019 07:35
Görüşdə həmsöhbətlər iki ölkə arasında mövcud olan siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq münasibətlərinin qarşılıqlı faydalı şəkildə inkişaf etdiyindən məmnunluq ifadə etdilər. Azərbaycan ilə Sinqapur arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinə toxunan tərəflər, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın açdığı bütün bu imkanlardan daha səmərəli şəkildə istifadə edilməsi üçün beynəlxalq təşkilatlar və forumlar çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Sinqapurla Azərbaycan arasında ikitərəfli iqtisadi-ticari əməkdaşlığın müsbət məcrada inkişaf etdiyini qeyd edən Dövlət katibi, Sinqapur şirkətləri ilə Azərbaycan şirkətləri arasında sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olmasını  məmnunluqla dilə gətirdi və ölkələr arasında mövcud olan perspektivlərdən faydalanmağın, bu xüsusda İKT və s. sahələrdə təcrübələrin bölüşdürülməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Öz növbəsində nazir Elmar Məmmədyarov Sinqapurun Azərbaycan üçün əsas tərəfdaşlardan olduğunu məmnuniyyətlə qeyd edərək, ikitərəfli əməkdaşlığa əlavə təkan verilməsi üçün müqavilə-hüquq bazasının daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.
Sonra Sinqapur rəsmisi Azərbaycanın QH-də sədrliyinin uğurlu olacağına və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə dair əminliyini ifadə etdi.

No:348/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mohamad Maliki Bin Osman, the Senior Minister of State of the Ministry of Defence and MFA of Singapore on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in Baku
26 October 2019 07:35
At the meeting, the interlocutors expressed satisfaction over the political and economic cooperation between the two countries developing on a mutually beneficial ground. Touching upon the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Singapore, the sides pointed out the important role of cooperation within international organizations and forums in order to make the existing mutually beneficial cooperation more effective.
Noting the positive development of bilateral trade and economic relations between Singapore and Azerbaijan, the Secretary of State expressed satisfaction with the close cooperation between Singapore and Azerbaijani companies and stressed the importance of benefiting from the perspectives existing between the countries, in particular, sharing experiences in ICT and other fields.
Elmar Mammadyarov noted with satisfaction that Singapore is one of the key partners of Azerbaijan and stressed the importance of further improving the treaty and legal basis in favor of further bilateral cooperation.
Singapore’s Official expressed his assurance for the successful Presidency of Azerbaijan in NAM and further development of bilateral relations between the two countries.