No:347/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Kanada xarici işlər nazirinin bəyanatına cavab şərhi
Kanadanın xarici işlər naziri Melani Jolinin sentyabrın 22-də verdiyi bəyanatı qətiyyətlə pisləyir və tamamilə rədd edirik.
Kanadanın xarici işlər naziri beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında 4 il əvvəl Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin bitdiyi regionumuzdakı reallıqlarla tanış olmaq əvəzinə, növbəti dəfə manipulyasiya və faktları təhrif etməklə məşğuldur. O həmçinin 2023-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələrinin qanunsuz mövcudluğuna və onun ərazimizdə dəstək verib saxladığı separatçı rejimə son qoyulduğu Qarabağ bölgəsi üzərində Azərbaycanın suverenliyinin tam bərpa olunması faktından da xəbərsizdir.
Kanada xarici işlər nazirinin Qarabağ bölgəsi ilə bağlı Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü hədəf alan, separatizmi dəstəkləyən iddiaları Kanadanın xarici siyasətinin nə qədər “dahi” və “uzaqgörən” olduğunu nümayiş etdirir.
Təəssüflər olsun ki, Kanada rəsmiləri Ermənistanın 30 ilə yaxın hərbi təcavüzü zamanı azərbaycanlılara qarşı törətdiyi etnik təmizləmə, qırğınlar və bəşəriyyətə qarşı cinayətlər barədə susmaqla yanaşı, Azərbaycanın öz suveren ərazilərində heç bir mülki şəxsi hədəf almadan həyata keçirdiyi antiterror tədbirləri barədə erməni diasporu tərəfindən təbliğ olunan yalan rəvayətlər yayırlar.
Kanadalı nazirin Azərbaycanın əvvəllər işğal olunmuş ərazilərindən olan 1 milyona yaxın məcburi köçkünün və Ermənistandan zorla deportasiya edilmiş şəxslərin vəziyyətinə və ayrılmaz hüquqlarına heç vaxt dəstək və maraq göstərmədiyi halda, regionda humanitar böhranla bağlı iddialar Kanadanın Azərbaycana qarşı açıq qərəzli mövqeyinin göstəricisidir.
Kanadanın bölgəmizdə sülh və təhlükəsizliyin necə bərqərar olması barədə moizə oxumağa mənəvi haqqı yoxdur.
Bir daha bildiririk ki, bu cür təxribatçı və qərəzli bəyanatlar regionun beynəlxalq hüququn prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafı və tərəqqisinə maneədən başqa bir şey deyil.

No:347/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, in response to the statement of Minister of Foreign Affairs of Canada
We strongly condemn and categorically reject the statement made by the Canadian Foreign Minister Mélanie Joly on 22 September.
The Canadian Foreign Minister is once again engaged in manipulations and distortion of facts, instead of familiarising herself with the realities in our region, where conflict between Armenia and Azerbaijan has ended 4 years ago based on norms and principles of international law. She is also ignorant about the fact of Azerbaijan’s full restoration of its sovereignty over the Karabakh region in 2023 that ended illegal presence of Armenia’s armed forces and a separatist rejime it has sustained.
Canadian Foreign Minister’s allegations in reference to Garabagh region targeting the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, and supporting separatism, demonstrates how ingenious and far-fetched the foreign policy of Canada is.
It is unfortunate that the Canadian officials being silent about the ethnic cleansing, massacres and crimes against humanity by Armenia against Azerbaijanis during its military aggression for almost 30 years, disseminate false narrative promoted by the Armenian diaspora about Azerbaijan’s anti-terror measures conducted in its own sovereign territories without targeting any civilians.
Canadian Minister’s assertion about the humanitarin crisis in the region, when it has never demonstrated support and interest towards the situation and inalienable rights of almost 1 million IDPs from formerly occupied territories of Azerbaijan and of those who were forcefully deported from Armenia, is an indication of the overt bias of Canada against Azerbaijan.
Canada has no moral right to preach about how the peace and security needs to be established in our region.
We once again reiterate that such provocative and biased statements are nothing more than an obstacle to the further development and progress of the region on the basis of respect for the principles of international law.