No:347/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət Katibi Maykl Pompeo bu ilin 15 oktyabr tarixində “WSB Atlanta” televiziya kanalında Erik Erikson Şou verilişində səsləndirdiyi fikirlər sırasında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunub.
Azərbaycan tərəfi hesab edir ki, ABŞ Dövlət Katibinin fikirləri ABŞ Hökuməti tərəfindən münaqişə ilə bağlı bundan öncə edilmiş çoxsaylı rəsmi bəyanatlara uyğun deyil.
Bu fikirlər, həmçinin ABŞ-ın ATƏT-in Minsk Qrupunun həm-sədr ölkələrindən biri kimi statusuna uyğun gəlmir.

No:347/20, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
US Secretary of State Mr. Michael R. Pompeo, in his remarks at the Eric Ericson Show on WSB Atlanta on 15 October 2020, touched upon the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The Azerbaijani side believes that remarks by the US Secretary of State are not in line with the numerous official statements made by the US Government regarding the conflict on previous occasions.
These remarks also do not correspond to the status of the US as one of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.