No:346/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 avqust 2025 16:35
25 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında siyasi, iqtisadi, enerji təhlükəsizliyi, bağlantılar, iqlim dəyişmələri və ətraf mühit, humanitar, təhsil sahələri üzrə əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Ölkəmizin enerji təhlükəsizliyi sahəsində təşəbbüskarı və əsas icraçısı olduğu nəhəng layihələrlə bu istiqamətdə etibarlı tərəfdaş olduğunu sübuta yetirdiyi qeyd edilib, ənənəvi enerji növləri üzrə əməkdaşlığın bu müsbət dinamikasının alternativ enerji mənbələrinin inkişafı istiqamətində davam etdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə, SOCAR və BP şirkətləri arasında bərpaolunan enerji üzrə əməkdaşlığın qurulmasının təqdirəlayiq olduğu vurğulanıb.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi çərçivəsində Birləşmiş Krallığın sessiyada Baş nazir və heyəti tərəfindən aktiv iştirak və töhfələri məmnunluqla qeyd edilib.
Təhsil sahəsi üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən birgə təşəbbüslər, ali təhsil müəssisələri arasında yeni tərəfdaşlıqların qurulması, habelə dövlət proqramlarının əhəmiyyəti və bu sahədə işlərin davam etdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumatlandırıb.
8 avqust 2025-ci il tarixində keçirilmiş tarixi Vaşinqton görüşü çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Emənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in mətninin paraflanması, habelə ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturların bağlanması ilə əlaqədar birgə müraciətin ünvanlanmasının sülh prosesi çərçivəsində əldə olunmuş əhəmiyyətli nailiyyətlərdən biri olduğu vurğulanıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası ilə Birləşmiş Krallıq arasında Strateji Dialoqun növbəti iclası keçirilib. Strateji Dialoqa Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, Birləşmiş Krallıq tərəfindən isə Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dauti rəhbərlik edib.

No:346/25, Press release on the meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom Stephen Doughty
25 August 2025 16:35
On 25 August 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom, Stephen Doughty.
During the meeting, cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom in political, economic, energy security, connectivity, climate change and environment, humanitarian, and education fields, as well as regional and international security issues of mutual interest were discussed.
It was noted that Azerbaijan has proven itself as a reliable partner in the field of energy security through major projects initiated and primarily implemented by it, and the importance of continuing this positive dynamic of cooperation in traditional energy sources towards the development of alternative energy sources was emphasized. In this regard, the establishment of cooperation in renewable energy between SOCAR and BP companies was highlighted as commendable.
Within the framework of Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), the active participation and contributions of the United Kingdom at the session by the Prime Minister and his delegation were noted with satisfaction.
Within the framework of cooperation in the field of education, the importance of joint initiatives implemented, the establishment of new partnerships between higher education institutions, as well as state programs, and the necessity of continuing work in this field were emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as on the progress of the Azerbaijan–Armenia normalization and peace process.
It was emphasized that the initialing of the text of the “Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia” within the framework of the historic Washington meeting held on 8 August 2025, as well as the submission of a joint application regarding the closure of the OSCE Minsk Process and its related structures, are among the significant achievements reached within the peace process.
On the same day, the next meeting of the Strategic Dialogue between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom was held. The Strategic Dialogue was led by Deputy Minister Fariz Rzayev from the Azerbaijani side, and by the Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories of the United Kingdom Stephen Doughty from the UK side.