No:346/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Fələstin Dövlətinin Xarici İşlər naziri Riad Əl-Maliki ilə görüşüb
26 oktyabr 2019 06:58
Görüşün əvvəlində Fələstin naziri Azərbaycanı QH-də sədrliyə başlaması, dövlət müstəqilliyinin 28 illiyi və G-77 qrupuna qoşulması münasibətilə təbrik etdi.Söhbət əsnasında məhz BMT-nin Nizamnaməsi və TŞ-nin qətnamələrinin dünyada mövcüd olan münaqişələrin və hər hansı ziddiyətli məsələlərin həlli üçün əsas təşkil etməsi vurğulandı. Bu mənada, Azərbaycanın BMT, habelə İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı və digər beynəlxalq platformalar çərçivəsində Fələstin xalqının hüquqlarının təmin edilməsinə yönəldilən səylərin dəstəkləndiyi qeyd olundu.
Həmsöhbətlər çoxtərəfli formatlarda əlaqələndirilmiş birgə səylər göstərilməsinin vacibliyini bildirərək, bunun beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ciddi töhfə verə biləcəyi barədə ümumi qənaətə gəldilər.
Fələstin XİN-in başçısı Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi dövründə bu ali dəyərlərin təbliğ ediləcəyi, qlobal və regional sülh və əmin-amanlığa xidmət edəcəyindən əminliyi bildirərək, ölkəmizə uğurlar diləyib. Bu xüsusda, hazırkı Zirvə Görüşünün əlamətdar olduğunu və müasir dünyada olduqca vacib olan coxtərəfli əməkdaşlığın təşviq edilməsi üçün əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib.
Nazir Elmar Məmmədyarov QH ilə G-77 arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin və Cənub-Cənub əməkdaşlıq platforması çərçivəsində birgə səylərin əhəmiyyətinə diqqət yetirdi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:346/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Riyad al-Maliki, the Minister of Foreign Affairs of the State of Palestine on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in Baku
26 October 2019 06:58
At the beginning of the meeting, the Palestinian Minister congratulated Azerbaijan on its presidency in NAM, the 28th anniversary of the state independence, as well as joining G-77.Then, it was stressed that namely the UN Charter and the Security Council resolutions constitute the basis for the settlement of existing conflicts and controversial problems in the world. In this context, it was noted that Azerbaijan supports efforts to promote the rights of the Palestinian people within the UN, as well as the Organization of Islamic Cooperation and other international platforms.
The interlocutors emphasized the importance of joint efforts in multilateral formats and agreed that it could significantly contribute to international peace and security.
The Palestinian Foreign Minister expressed confidence that during Azerbaijan’s presidency in the Non-Aligned Movement these high values will be gradually promoted that would contribute to global and regional peace and prosperity. In this regard, it was underlined that the current Summit is remarkable and stressed its high significance in promoting multilateral cooperation, which is very important in the modern world.
Minister Mammadyarov paid attention to the importance of coordinated activities between the NAM and G-77, as well as joint efforts within the South-South cooperation format.