No:344/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin 19 sentyabr 2024-cü il tarixində ABŞ Konqresinin Tom Lantos İnsan Hüquqları Komissiyasında keçirilən dinləmələrlə bağlı yerli medianın sualına cavabı
19 sentyabr 2024 20:44
Sual: 19 sentyabr 2024-cü il tarixində ABŞ Konqresinin Tom Lantos İnsan Hüquqları Komissiyasında “Dağlıq Qarabağın süqutundan sonra Azərbaycanda insan hüquqları” adlı dinləmə keçirilib və çıxış edənlər tərəfindən Azərbaycana qarşı çoxsaylı ittihamlar səsləndirilib. ABŞ Konqresində Azərbaycan əleyhinə keçirilən bu tədbiri necə şərh edərdiniz?
Cavab: Bu, ABŞ Konqresindəki bəzi qrupların Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə açıq şəkildə hörmətsizlik nümayiş etdirərək, Azərbaycandakı vəziyyəti insan hüquqları pərdəsi altında necə təhrif etdiklərinin növbəti təzahürüdür.
Təəssüf ki, ABŞ-nin milli təhlükəsizlik maraqlarından daha çox öz daxili mülahizələri və şəxsi mənfəətlərini rəhbər tutan ABŞ Konqresinin üzvləri tərəfindən təşkil edilən bu cür birtərəfli və qərəzli tədbirlər uzun müddətdir ki, ABŞ Konqresi üçün adi hal alıb. Üstəlik, sözügedən dinləməni təşkil edən konqresmenlərin özlərini dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsini dərindən dəstəkləyən şəxslər kimi təqdim etməsinin fonunda keçmiş separatçı rejimin nümayəndələrinin də bu dinləmələrdə iştirakı təsəvvür edilən bilən bütün çərçivələri aşır.
Azərbaycanla bağlı bütün faktları açıq şəkildə təhrif edən və saxtalaşdıran bu cür tədbirin məqsədi Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini gərginləşdirməkdir.
Azərbaycanın ötən il həyata keçirdiyi antiterror tədbirləri beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun olub və Azərbaycan heç vaxt mülki əhalini hədəf almayıb. Azərbaycanın suveren ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın işğalı və hərbi təcavüzü dövründə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş genişmiqyaslı etnik təmizləmə və qətliamlar, eləcə də Azərbaycanın dini və mədəni abidələrinin yer üzündən silinməsi isə əksinə, heç vaxt ABŞ Konqresi tərəfindən qınanmayıb. Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan dəfələrlə erməniləri və azərbaycanlıları birgə yaşamağa və əməkdaşlığa çağırıb və ermənilərin Azərbaycan vətəndaşları kimi bütün hüquq və imtiyazlarla təmin oluna, müdafiə və təhlükəsizlikdən yararlana biləcəklərinə dair təminat verib.
Eyni zamanda, regionumuzdakı vəziyyətin dini çərçivədə qarşıdurma kimi qələmə verilməsi narahatlıq doğurur, bu kimi addımlar sülh quruculuğuna və barışığa zərər vurur.
Bununla yanaşı, erməni diasporu tərəfindən maliyyələşdirilən bəzi şəxs və təşkilatların dinləmələr zamanı Azərbaycanda insan hüquqlarının vəziyyəti ilə bağlı səsləndirdiyi iddiaların heç bir əsası yoxdur və bu kimi bəyanatları qətiyyətlə pisləyirik. Həmin şəxs və təşkilatların himayədarlıq etdikləri Ermənistanda fundamental insan hüquq və azadlıqlarının pozulması, o cümlədən siyasi təqiblər nəticəsində həbs olunan şəxslərin həbsxanada həlak olması, siyasətçilərə və onların ailə üzvlərinə qarşı təzyiq hallarına fokuslanması daha məqsədəuyğun olardı.
Dinləmələrdə istinad edilən qondarma “Artsax” Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində həyata keçirilmiş hərbi işğal və Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərindən 750 minə yaxın azərbaycanlı mülki əhaliyə qarşı aparılmış etnik təmizləmə nəticəsində yaradılmış qeyri-qanuni qurumdan başqa bir şey deyildi. Eyni zamanda, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi olan Qarabağ bölgəsinin coğrafi adının “Artsax” kimi təhrif edilməsi coğrafi adların beynəlxalq standartlaşdırılması üzrə prinsip və prosedurların açıq şəkildə pozulması, habelə ABŞ-nin 80-242 (1947) saylı qanununa uyğun olaraq ABŞ-nin Coğrafi Adlar üzrə Şurası (BGN) tərəfindən təsdiq edilmiş ABŞ Hökuməti orqanları tərəfindən milli və xarici coğrafi adların istifadə standartlarının təhrif edilməsidir.
Biz ABŞ Konqresinin rəhbərliyini Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli münasibətlərinə xələl gətirən bu cür tədbirlərin qarşısını almağa çağırır və xarici siyasətin həyata keçirilməsinə nəzarət edən qurum kimi Dövlət Departamentindən ABŞ Konqresində erməni lobbi qrupları tərəfindən sui-istifadə edilən bu tip tədbirlərə qarşı müvafiq tədbirlərin görülməsini gözləyirik.

No:344/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry on the hearing at the Tom Lantos Human Rights Commission of the U.S. Congress on 19 September 2024
19 September 2024 20:44
Question: On 19 September 2024 the Tom Lantos Human Rights Commission of the U.S. Congress held a hearing titled “Human Rights in Azerbaijan Since the Fall of Nagorno-Karabakh,” where speakers raised multiple allegations against Azerbaijan. How would you comment on this anti-Azerbaijani event in the U.S. Congress?
Answer: This is another manifestation of how some groups in the U.S. Congress openly misrepresent the situation in Azerbaijan under the disguise of the human rights, while openly demonstrating disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Unfortunately, such one-sided and biased events organized by the members of the U.S. Congress who are being guided by their internal considerations and personal gains much more than the U.S. national security interests, have long become a usual business for the U.S. Congress. Moreover, the participation of representatives of the former separatist regime in the hearing goes beyond all the imaginations, since the same Congressmen, who have organized this hearing are presenting themselves as ardent supporters of respect towards the sovereignty and territorial integrity of nations.
Such an event that openly distorts and falsifies all the facts related to Azerbaijan is aimed at deteriorating Azerbaijan-United States relations.
Azerbaijan’s anti-terror measures of last year were in full compliance with international law, including international humanitarian law, and Azerbaijan has never targeted the civilian population. On the contrary, the military aggression and almost 30 years of Armenia’s occupation of Azerbaijan’s sovereign territories where large-scale ethnic cleansing and massacres were committed against Azerbaijanis, religious and cultural monuments of Azerbaijan were razed to the ground, have never been condemned by the U.S. Congress. Unlike Armenia, Azerbaijan has repeatedly called for coexistence and cooperation between Armenians and Azerbaijanis, and has assured that the Armenians could be provided all the rights and benefits, and enjoy safety and security as citizens of Azerbaijan.
At the same time, it is alarming to see framing the situation in our region as a confrontation in religious terms, which is detrimental to peace-building and reconciliation.
Moreover, claims at the hearing about the human rights situation in Azerbaijan expressed by some people and organizations that are under the payroll of the Armenian diaspora are null and void, and we categorically condemn such statements. It would be more appropriate for them to focus on violations of fundamental human rights and freedoms in Armenia that they patronage, including cases of the deaths in prison of persons arrested as a result of political persecution, as well as oppression of politicians and their family members.
The so-called “Artsakh” referred in the hearing was nothing than an illegal entity established in the Karabakh region of Azerbaijan by Armenia as a result of military occupation and ethnic cleansing of around 750,000 Azerbaijani civilians from the formerly occupied territories of Azerbaijan. Similarly, misrepresentation of the geographic name of a part of Azerbaijan’s internationally recognized territory of Karabakh region as being “Artsakh” is a clear violation of the principles and procedures for international standardization of geographical names, as well as alteration of standards of use of national and foreign geographic names by the U.S. Government authorities approved by the U.S. Board on Geographic Names (BGN), as required by the US Public Law 80-242 (1947).
We call on the U.S. Congress leadership to prevent such actions from undermining the bilateral Azerbaijan-U.S. relations and expect the Department of State, as an agency overseeing the implementation of the foreign policy, to take appropriate measures in the U.S. Congress against such events hijacked by Armenian lobby groups.