Mətbuat şərhi 25 oktyabr 2019 00:37
No:344/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Xarici İşlər nazirinin müavini Əbdülrəhman Əli Əl-Rassini qəbul edib
25 oktyabr 2019 00:37
Görüşdə Azərbaycanla Səudiyyə Ərəbistanı arasında mövcud olan sıx münasibətlərin inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olundu. Bu mənada, iqtisadi-ticari, o cümlədən sərmayələr, habelə turizm sahəsində müşahidə edilən müsbət dinamika qeyd olundu.
Tərəflər BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı əsasda göstərilən dəstəyin davam etdiriləcəyini bildirdilər. Eyni zamanda, BMT-nin 2030 il Gündəliyi çərçivəsində iqtisadi və humanitar inkişaf məqsədlərinə nail olmasının vacibliyi qeyd edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin QH ilə G-77 arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin, eləcə də Cənub-Cənub çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətinə diqqət yetirdi.
Səudiyyəli rəsmisi Azərbaycanın QH-də sədrliyinin uğurlu olacağına və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə dair ümidi ifadə edib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 25 October 2019 00:37
No:344/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Abdulrahim Ali Al-Rassi, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
25 October 2019 00:37
During the meeting, the sides expressed satisfaction over existing close relations between Azerbaijan and Saudi Arabia. In this regard, the positive trends in the fields of economy and trade, including investments, as well as tourism were pointed out.
The sides have stated that they will continue their mutual support within the UN and other international organizations. At the same time, the importance of achieving economic and humanitarian development goals within the UN 2030 Agenda was emphasized.
Minister Elmar Mammadyarov also paid attention to the importance of coordinated activities between the NAM and G-77 as well as cooperation within South-South format.
Saudi official expressed hope for the successful chairmanship of Azerbaijan in the NAM and further development of bilateral relations between the two countries.