No:343/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İspaniya Krallığının xarici işlər, Avropa İttifaqı və əməkdaşlıq naziri Xose Manuel Albares Bueno ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
20 avqust 2025 14:23
20 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İspaniya Krallığının xarici işlər, Avropa İttifaqı və əməkdaşlıq naziri Xose Manuel Albares Bueno arasında telefon danışığı aparılıb.
İspaniyanın xarici işlər naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin ABŞ-yə səfəri zamanı keçirilmiş Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesində nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan-İspaniya və Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub. İqtisadi-ticarət, energetika, turizm, humanitar və təhsil sahələrində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. İspaniyanın Baş nazirinin COP29 çərçivəsində Azərbaycana səfəri məmnunluqla xatırlanıb.
2024-cü ildə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında təşkil olunmuş siyasi məsləhətləşmələrin davamı olaraq, yaxın vaxtlarda Bakıda keçiriləcək növbəti siyasi məsləhətləşmələrə hazırlıq işləri görüldüyü bildirilib.
Telefon danışığında həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:343/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain José Manuel Albares Bueno
20 August 2025 14:23
On 20 August 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain, José Manuel Albares Bueno.
The Minister of Foreign Affairs of Spain conveyed his congratulations on the achievements in the Azerbaijan–Armenia normalization process within the framework of the Summit meeting held during the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the United States.
During the telephone conversation, the current state and prospects of Azerbaijan–Spain and Azerbaijan–European Union relations were discussed. The importance of cooperation in economic-trade, energy, tourism, humanitarian, and education fields was emphasized. The visit of the Prime Minister of Spain to Azerbaijan within the framework of COP29 was recalled with satisfaction.
It was noted that, as a continuation of the political consultations organized between the Ministries of Foreign Affairs in 2024, preparations are underway for the next round of political consultations to be held in Baku in the near future.