No:343/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 19 sentyabr tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tərk-silah edilərək ölkəmizin Qarabağ iqtisadi rayonundan tamamilə çıxarılması, həmin ərazilərdə Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən “Dağlıq Qarabağa hücum” və “etnik təmizləmə” kimi qələmə verilməsi qəbuledilməzdir.
Sülhpərvər ölkə olduğunu iddia etməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın əzəli və əbədi torpağı olan Qarabağın “Dağlıq-Qarabağ” kimi qondarma adlarla çağırılması Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı hörmətsizliyin bariz nümunəsidir.
Ötən ilin 19-20 sentyabr tarixləri arasında Silahlı Qüvvələrimiz tərəfindən cəmi 24 saatdan az bir müddətdə öz suveren ərazilərimizdə aparılan antiterror tədbirləri beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun şəkildə həyata keçirilib. Azərbaycanın öz torpaqları üzərində suverenliyini bərpa etməsi tarixinin ən şanlı səhifələrindən biri olmaqla yanaşı, beynəlxalq hüquq və ədalətin təntənəsidir.
Ermənistanın 2020-ci il Vətən müharibəsində düçar olduğu məğlubiyyətə və qəbul etdiyi öhdəliklərə baxmayaraq və 2023-cü ilədək keçən üç ilə yaxın müddət ərzində öhdəliklərinə zidd şəkildə, nəinki öz qanunsuz silahlı birləşmələrini Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən çıxarmadığı, hətta Azərbaycan ərazilərinə əlavə silah-sursat, hərbi texnika, minalar ötürdüyü məlum idi. Ölkəmizə qarşı mina terrorunu davam etdirən Ermənistan, zaman keçdikcə onun daha geniş vüsət almasına rəvac verirdi. Ermənistan rəsmiləri hər vəchlə ərazilərimizdə saxladıqları qondarma rejimin təbliğatını apararaq, Ermənistan baş naziri 2 sentyabr 2023-cü il tarixində qondarma “müstəqillik” ilə bağlı separatçı rejimə təbriklərini çatdırdı.
Azərbaycanın tarixi və beynəlxalq hüquqi çərçivədə mövcud olan ərazilərinə qarşı əsassız iddialarından, tarixin saxtalaşdırılmasından əl çəkməyən, beynəlxalq hüquq prinsiplərini kobudcasına pozan, yürütdüyü təcavüz siyasəti səbəbindən düşdüyü acınacaqlı vəziyyətdən nəticə çıxarmayan Ermənistanın heç bir çərçivəyə sığmayan bu kimi davranışlarının qarşısının alınması əsas şərtlərdən idi.
2023-cü ilin 19 sentyabr tarixində erməni silahlı birləşmələrinin törətdikləri terror aktı nəticəsində 6 Azərbaycan vətəndaşının həlak olması isə Azərbaycanın səbir kasasının daşmasına səbəb oldu və antiterror tədbirlərini qaçılmaz etdi.
Ermənistan tərəfinin təhrikedici səylərinə və təbliğatına baxmayaraq, antiterror tədbirləri aparıldığı zaman mülki əhali hədəf alınmadı, mülki infrastruktura zərər vurulmadı, yalnız legitim hərbi infrastruktur və obyektlər sıradan çıxarıldı. Yaşayış yerlərini tərk etməmək barədə Azərbaycan tərəfinin çoxsaylı çağırışlarına, tətbiq etdiyi reinteqrasiya proqramına baxmayaraq, erməni sakinlər Azərbaycan ərazilərini tərk etmək barədə qərar verdilər. Bu onların azad seçimi idi və bunu “etnik təmizləmə” kimi qələmə vermək, Ermənistan və işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən azərbaycanlıları kütləvi şəkildə qovan, soyqırımı və kütləvi qırğınlar törədən Ermənistanın riyakarlığını nümayiş etdirir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin tam bərpasından sonra Ermənistan-Azərbaycan əlaqələrinin normallaşdırılması və nəticə etibarilə yekun sülh sazişinin imzalanması üçün tarixi fürsət yaranıb. Bu baxımdan, Azərbaycanın regionumuzun təhlükəsizliyi və tərəqqisi naminə sülh prosesinin təşəbbüskarı olduğu və bu istiqamətdə həqiqi səylər göstərdiyi məqamda Ermənistan konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların qalması qəbuledilməzdir və Ermənistan tərəfindən tarixi sülh fürsətinin əldən verilməməsi üçün sözügedən iddiaların aradan qaldırılması istiqamətində tezliklə lazımi adekvat addımların atılması zəruridir.
Azərbaycan xalqı və dövləti üçün bu tarixi önəmli gündə bir daha Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarından keçən vətən övladlarımızın əziz xatirəsini dərin hörmətlə yad edirik.
Şanlı Silahlı Qüvvələrimizlə fəxr edir, dövlətimizin və xalqımızın hər zaman müzəffər olmasını diləyirik!

No:343/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia of 19 September
19 September 2024 12:33
Labeling by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia of the local counter-terrorism measures aimed at disarming and completely forcing out the remnants of the armed forces of Armenia from the Garabagh economic region of the Republic of Azerbaijan, and restoring the sovereignty and constitutional order of the Republic of Azerbaijan in those territories, as an attack against “Nagorno-Karabakh” and “ethnic cleansing,” is unacceptable.
Despite presenting itself as a peaceful country, Armenia’s calling Garabagh, the ancient and eternal land of Azerbaijan, with fictional names such as “Nagorno-Karabakh” is a clear example of disrespect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
The counter-terrorism measures carried out in our sovereign territories in less than 24 hours by our Armed Forces on 19-20 September 2023 were in full compliance with international law, including international humanitarian law. Azerbaijan’s restoration of sovereignty over its lands, in addition to constituting one of the most glorious pages of our history, is a triumph of international law and justice.
It was well-known that despite the defeat of Armenia in the 2020 Patriotic War and over the three years, until 2023, contrary to the obligations it accepted, Armenia not only had not withdrawn its illegal armed groups from the Garabakh region of Azerbaijan, but even transferred additional weaponry, ammunition, military equipment, landmines to Azerbaijani territories. Armenia, which continued landmine terror against our country, even further expanded this threat over time. Armenia’s officials were propagating the puppet regime they kept in our territories by all means, and the Prime Minister of Armenia congratulated the separatist regime on the so-called “independence” on 2 September 2023.
The major condition was to counter such exceeding any boundaries behavior of Armenia, which did not give up its unfounded claims against the territories of Azerbaijan laid within the historical and international legal framework, and falsification of history, grossly violated the principles of international law and did not draw conclusions from the miserable situation it had fallen in due to its policy of aggression.
On 19 September 2023, the death of 6 Azerbaijani citizens as a result of the terror act committed by the Armenian armed forces exhausted Azerbaijan’s patience and made counter-terrorism measures inevitable.
Despite the inflammatory efforts and propaganda of the Armenian side, during the counter-terrorism measures the civilian population was not targeted, the civil infrastructure was not damaged, and only legitimate military infrastructure and facilities were destroyed. Notwithstanding numerous calls from the Azerbaijani side not to leave their places of residence, despite the launched reintegration program, Armenian residents decided to leave the territories of Azerbaijan. It was their free choice, and to label it as an “ethnic cleansing” shows the hypocrisy of Armenia, which has mass-evicted Azerbaijanis from Armenia and occupied Azerbaijani territories, committing genocide and massacres.
With the complete restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and state sovereignty, a historic opportunity has emerged for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations and consequently for the signing of a final peace agreement. Thus, while Azerbaijan is the initiator of the peace process for the sake of the security and progress of our region and has been making genuine efforts in this direction, maintaining claims against the territorial integrity of Azerbaijan in the Armenian Constitution and other legislative acts is unacceptable, and for the historical peace opportunity not to be missed by Armenia necessary and adequate measures must be taken as soon as possible to eliminate the mentioned claims.
On this historically important day for the people and state of Azerbaijan, we once again commemorate with deep respect the dear memory of sons and daughters of the homeland who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity, and sovereignty of Azerbaijan.