No:343/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurer ilə görüşüb
25 oktyabr 2019 00:32
Görüşdə Azərbaycan ilə BQXK arasındakı münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və gələcəyi barədə fikir mübadiləsi aparıldı, tərəflər arasında mövcud uğurlu əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə ümid ifadə edildi.Nazir Elmar Məmmədyarov BQXK-nın humanitar sahədə Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından olduğunu qeyd edərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində BQXK-nın fəaliyyətinin Azərbaycan tərəfindən müsbət qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda nazir, saxlanılan əsir-girovların “hamının-hamıya” prinsipi əsasında azad olunması məsələsinə toxunaraq, bu məsələnin öz həllini tapması üçün səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini ön plana çəkdi.
Peter Maurer öz növbəsində BQXK tərəfindən davamlı səylərin göstərildiyini qeyd edərək, təmsil etdiyi qurum tərəfindən bu istiqamətdə aparılan işlər barəsində məlumat verdi.
Sonra BQXK-nin prezidenti QH-nin Zirvə Görüşünə dəvət edilməsinə görə təşəkkürünü bildirərək, BQXK-nin Azərbaycan ilə humanitar sahədə əməkdaşlıq etməyə daim hazır olduğunu dilə gətirdi.

No:343/19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with Peter Maurer, the President of the International Committee of the Red Cross on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
25 October 2019 00:32
At the meeting, the sides exchanged views on the current state and future perspectives of Azerbaijan and the ICRC relations and expressed hope for further development of the existing successful cooperation.Minister Elmar Mammadyarov noted that the ICRC is one of the main partners of Azerbaijan in the humanitarian field and he positively assessed the ICRC activities in the context of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Touching upon the release of hostages based on the principle of “all for all”, the Minister emphasized the importance of continuation of efforts to this end.
Noting the continued efforts by the ICRC, Peter Maurer, in his turn, provided information on the work undertaken by his organization in this direction.
Afterwards, the ICRC President thanked for the invitation to the NAM Summit and stressed that the ICRC is always ready to cooperate with Azerbaijan in the humanitarian field.