No:342/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələrin xarici işlər nazirləri ilə ikitərəfli görüşlərinə dair məlumatı
23 sentyabr 2021 16:25
Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatına (QH) üzv dövlətlərdən Madaqaskar xarici işlər naziri Patrik Rajoelina, Nikaraqua xarici işlər naziri Denis Moncada Kolindres və Kabo Verdenin xarici işlər naziri Rui Figeredo Soares ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Görüşlərdə Azərbaycan ilə QH üzv ölkələrinin əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Tərəflər, ölkələr arasında mədəniyyət, turizm, nəqliyyat, humanitar, xüsusilə də iqtisadi sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə edib, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Görüşlərdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək, BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının gündəliyi üzrə maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşlər zamanı Azərbaycanın Hərəkatda sədrlik prioritetləri müzakirə mövzusu olub. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın pandemiya ilə mübarizə sahəsində Qoşulmama Hərəkatı ölkələri də daxil olmaqla, 30-dan çox ölkəyə humanitar və maliyyə yardımı etdiyini və bunun yarısının Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Həmçinin Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına ölkəmizdə təhsil almaq imkanı verən təqaüd proqramı barədə qarşı tərəfə melumat verilib.
Müqabil terefler Azerbaycanın QH-yə uğurlu sədrliyini və Azerbaycan Prezidentinin QH sədri qismində COVİD-19-a qarşı mübarizə ilə bağlı irəli sürdüyü qlobal əhəmiyyətli təşəbbüsləri təqdir etdiklərini bildiriblər.
Tərəflər beynəlxalq gündəlikdəki cari məsələlər, o cümlədən regional vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın növbəti təcavüzünə cavab olaraq ötən ilin 27 sentyabr tarixində başlayan və 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi, 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanat və onun icrası barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Eyni zamanda, münaqişədən sonrakı bərpa və yenidənqurma mərhələsini qeyd edən Ceyhun Bayramov, yeni təhlükəsizlik və əməkdaşlıq çərçivəsinin yaradıldığını və bunun bölgənin inkişafı və rifahı üçün yeni imkanlar açdığını bildirib.
Görüşdə, tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No: 342/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the bilateral meetings of Minister Jeyhun Bayramov with the Ministers of Foreign Affairs of the NAM Member States within the framework of the 76th session of the UN General Assembly
23 September 2021 16:25
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov has held bilateral meetings with NAM Member States’ Ministers of Foreign Affairs of Madagascar Patrick Rajoelina, Nicaragua Denis Ronaldo Moncada Colindres and Cape Verde Rui Alberto de Figueiredo Soares.
During the meetings, the sides expressed satisfaction with the successful development of relations between Azerbaijan and NAM member states in various fields. The sides discussed opportunities for expanding cooperation between the two countries in culture, tourism, transport, humanitarian and especially economic fields, as well as stressed the importance of developing cooperation between our countries within the framework of international organizations.
The parties also exchanged views on cooperation and mutual support within the framework of international organizations, as well as issues of interest on the agenda of 76th session of the UN General Assembly.
During the meetings, the priorities of Azerbaijan’s chairmanship in the Movement were discussed. Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan provided humanitarian and financial assistance to more than 30 countries, including the Non-Aligned Movement member states, in the fight against the pandemic, half of which was intended for the Non-Aligned Movement member states. The interlocutors were also informed about the scholarship program that allows citizens of the Non-Aligned Movement member states to study in Azerbaijan.
Other sides praised Azerbaijan's successful chairmanship of the NAM and the globally important initiatives put forward by the President of Azerbaijan as chairman of the NAM in the fight against COVID-19.
The sides exchanged views on current issues on the international agenda, including the regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutors on the Patriotic War which began on September 27 of last year in response to another aggression of Armenia and lasted for 44 days, the Trilateral Statement of November 10, 2020 and its implementation. Noting the post-conflict restoration and reconstruction phase, Minister Jeyhun Bayramov said that a new framework for security and cooperation had been established, which created new opportunities for the development and prosperity of the region.