No:342/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Kosta Rika Respublikasının xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonzalez Sanz ilə görüşüb
Nazirlər 2017-ci ilin Kosta Rika və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 20 illiyi ilə əlamətdar olduğunu qeyd edərək, ötən 20 il ərzində iki ölkə arasında mövcud siyasi dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın müsbət inkişafından məmnunluq ifadə etdilər.
Elmar Məmmədyarov Kosta Rikanın Azərbaycanda Səfirlik təsis etmə qərarının yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Nazirlər hər iki ölkədə diplomatik missiyaların mübadiləsinin qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yeni bir təkan verəcəyinə əminlik ifadə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov iyun ayında Kosta Rikaya rəsmi səfərini xoş təəssüratlarla xatırlayaraq keçirilmiş məhsuldar görüşlərin, səfər çərçivəsində baş tutmuş siyasi məsləhətləşmələri iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrində irəlilədilməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd etdi.
Nazirlər həmçinin ikitərəfli münasibətlərin irəlilədilməsi baxımından parlament diplomatiyasının xüsusi rol oynadığını bildirərək, parlament nümayəndə heyətlərinin mübadiləsinə dair ortaq təşəbbüslə çıxış etdilər.
Manuel Qonzales Sanz Azərbaycanda olmağından və ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun və dostluğun inkişafının məmnunluq duyduğunu nəzərə çatdırdı.
Tərəflər iqtisadi-ticarət, turizm, enerji, logistika, limanlar və gəmiçilik, sərmayələrin qoyuluşu və humanitar sahələrdə qarşılqılı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd etdilər və bu xüsusda işgüzar dairələr arasında birbaşa təmasların təşviq edilməsinin vacibliyini vurğuladılar.

Press release 30 November 2017
No:342/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs and Worship of the Republic of Costa Rica, Manuel González Sanz
Noting that this year marks the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Costa-Rica, Ministers expressed their satisfaction with the positive development of political dialogue and mutual understanding over two decades.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the decision of Costa Rica to establish an Embassy in Baku is highly appreciated. The Ministers recognized that exchanging of diplomatic missions in both countries brings an additional boost to strengthening of mutual cooperation.
Minister E.Mammadyarov gladly recalled his visit to Costa Rica in June and expressed hope that productive meetings and political consultations, which were held in the framework of the visit would advance further the relations in various spheres.
Ministers also noted an effective role of parliamentary diplomacy in advancing bilateral cooperation and to this end agreed to initiate exchange of parliamentary delegations.
Manuel González Sanz shared his positive impressions on his visit to Azerbaijan and highly appreciated the development of political dialogue and friendly ties between two countries.
The Ministers emphasized the wide range of opportunities for mutually beneficial cooperation in the economic-trade, tourism, energy, logistics, ports and maritime, investment and humanitarian spheres and noted the importance of promotion of direct contacts among the business communities.