No:341/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Andriy Sıbiha ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
16 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukraynanın xarici işlər naziri Andriy Sıbiha arasında telefon danışığı aparılıb.
Ukraynanın xarici işlər naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin ABŞ-yə səfəri zamanı Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesində nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin aktual məsələləri, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə olunub. Tərəflər Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumət Komissiyasının işinin əməkdaşlığın inkişafı baхımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Ukrayna xarici işlər naziri öz növbəsində Azərbaycan tərəfinin Ukraynaya göstərilən humanitar yardımlar, o cümlədən münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma sahələrində dəstəyinə görə təşəkkür edib.
Nazir Andriy Sıbiha həmçinin Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ətrafında aparılan danışıq prosesi barədə məlumat verib.

No:341/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiha
16 August 2025 15:13
On 16 August 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Andrii Sybiha.
The Minister of Foreign Affairs of Ukraine conveyed his congratulations on the agreements reached between Azerbaijan and the United States during the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the United States, as well as on the achievements in the Azerbaijan–Armenia normalization process.
During the telephone conversation, current issues of the Azerbaijan–Ukraine partnership relations were discussed, including cooperation in political, economic, energy, transport, and humanitarian fields. The sides noted that the work of the Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine is of great importance for the development of cooperation.
The Minister of Foreign Affairs of Ukraine, in turn, expressed gratitude to the Azerbaijani side for the humanitarian assistance provided to Ukraine, including support in reconstruction and restoration efforts in the areas affected by the conflict.
Minister Andrii Sybiha also provided information on the ongoing negotiation process related to the Russia–Ukraine conflict.