Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2019 23:23
No:341/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Kuba Respublikasının Xarici İşlər naziri Bruno Rodriges Parilya ilə görüşüb
24 oktyabr 2019 23:23
Görüşdə həmsöhbətlər iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin kifayət qədər qədim tarixi köklərə malik olduğunu qeyd edərək, müasir mərhələdə də qarşılıqlı faydalı şəkildə inkişaf etdiyindən məmnunluq ifadə etdilər.
Azərbaycanla Kuba arasında həm ikitərəfli iqtisadi-ticari əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, həm də qlobal təşəbbüslər çərçivəsində birgə səylərin vacibliyi vurğulandı.
Tərəflər BMT və digər beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı əsasda göstərilən dəstəyin davam etdiriləcəyini bildirdilər. Eyni zamanda, BMT-nin 2030 il Gündəliyi çərçivəsində iqtisadi və humanitar inkişaf məqsədlərinə nail olmasının vacibliyi qeyd edildi.
Nazirlər qarşılıqlı qaydada edilən əvvəlki səfərləri yada salaraq, bu cür təmasların davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Nazir Bruno Rodriges Parilya Azərbaycanın QH-də sədrliyinin uğurlu olacağına və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə dair ümidi ifadə edib.
Nazir E.Məmmədyarov, həmçinin QH ilə G-77 arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin əhəmiyyətinə diqqət yetirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü barədə məlumat verərək, işğalçı ölkənin qeyri-konstruktiv mövqeyi səbəbindən danışıqlarda irəliləyişin əldə olunmamasını bildirdi. Belə yanaşmanın beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri və BMT TŞ-nin müvafiq qətnaməlinə zidd olduğunu qeyd etdi.
Görüşün sonunda Nazir Bruno Rodriges Parilya Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazdı.

No:341/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Bruno Rodríguez Parrilla, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Cuba on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
24 October 2019 23:23
At the meeting, the interlocutors noted that cooperation between the two countries has a long history, and expressed satisfaction over its mutually beneficial development at the present stage.
The importance of bilateral economic and trade cooperation between Azerbaijan and Cuba, as well as joint efforts within global initiatives, were stressed. The sides have stated that they will continue their mutual support within the UN and other international organizations. At the same time, the importance of achieving economic and humanitarian development goals within the UN 2030 Agenda was emphasized.
Recalling the previous visits, two Ministers underlined the importance of continuing such contacts.
Foreign Minister Bruno Rodríguez Parrilla expressed hope for the successful chairmanship of Azerbaijan in the NAM and further development of bilateral relations between the two countries.
Minister Mammadyarov also paid attention to the importance of coordinated activities between the NAM and G-77.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the aggression of Armenia against Azerbaijan and said that there was no progress in the negotiations due to the non-constructive position of the aggressor country. He noted that such an approach contradicts the norms and principles of international law and the relevant UN Security Council resolutions.
At the end of the meeting, Minister Bruno Rodríguez Parrilla wrote his heartfelt words in the Memorial Book dedicated to the 100th anniversary of the Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan.