No:340/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində BMT-nin Baş Assambleyasının Prezidenti cənab Tijjani Muhammad-Bande ilə görüşüb
24 oktyabr 2019 23:12
Görüşdə Azərbaycan ilə BMT arasında uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyi bildirildi, əlaqələrin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.Milli səviyyədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi barədə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi və sosial təmayüllü islahatlar barədə danışdı. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf üzrə 2030-cu il gündəliyinin icrasına tam sadiq olduğunu qeyd etdi və Azərbaycan Cənub-Cənub istiqamətində əməkdaşlığın və iqtisadi inteqrasiyanın təşviq edilməsi və canlandırılması istiqamətində konkret və praktiki addımların atılmasına əhəmiyyət verdiyini ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin sədrliyimiz dövründə Qoşulmama Hərəkatı və Qrup 77 arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarının nəzərdən keçiriləcəyini bildirdi.
BMT-nin Baş Assambleyasının Prezidenti Tijjani Muhammad-Bande Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşünün mükəmməl səviyyədə təşkilinə, qonaqpərvərliyə və ev sahibliyi edilməsinə görə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə təbriklərini ifadə etdi. O, ölkəmizin BMT çərçivəsində fəal rolunu vurğuladı. Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin icrası ilə bağlı ikinci könüllü milli hesabatını təqdim edildiyi məmnunluqla qeyd edildi.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran və BMT-nin gündəliyində duran məsələlər barəsində geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 24 October 2019 23:12
No:340/19, Foreign Minister ElmarMammadyarov met with Mr. Tijjani Muhammad Bande, the President of the United Nations General Assembly on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
24 October 2019 23:12
At the meeting, the sides noted that Azerbaijan and the UN maintain successful cooperation, and also exchanged views over the prospects of the relations.
Highlighting the economic and social reforms in our country Minister Elmar Mammadyarov briefed the UN GA President on the implementation of Sustainable Development Goals at the national level. Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan is fully committed to the implementation of the 2030 Sustainable Development Agenda and Azerbaijan signifies the role of taking concrete and practical steps to stimulate and promote cooperation and economic integration within South-South framework.
Minister Elmar Mammadyarov also stressed that enhancing cooperation between the Non-Aligned Movement and G-77 will be considered by Azerbaijan during the chairmanship.
President of the UN General Assembly, Mr. Tijjani Muhammad Bande expressed congratulations to the Government of the Republic of Azerbaijan for the excellent organization, hospitality, and hosting of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku. He also noted the active role of Azerbaijan within the UN. The presentation by Azerbaijan its 2nd Voluntary National Report on the implementation of the 2030 Agenda was highly appreciated.