No:340/17, Ələkbərov Ceyhun Vəkil oğlu Efiopiya Federal Demokratik Respublikasının Azərbaycana Fəxri Konsulu təyin olunub
Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət Protokolu İdarəsinin rəisi səfir Pərvin Mirzəzadə Efiopiya Federal Demokratik Respublikasının Azərbaycana təyin olunmuş Fəxri Konsulu Ələkbərov Ceyhun Vəkil oğlunu qəbul edib.
Görüş əsnasında Ceyhun Ələkbərov Fəxri Konsul təyinatı ilə əlaqədar patent sənədini səfir Pərvin Mirzəzadəyə təqdim edib. Ceyhun Ələkbərov Fəxri Konsul kimi fəaliyyəti müddətində Efiopiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun, mədəni və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.
Səfir Pərvin Mirzəzadə xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun bu ilin 8-10 noyabr tarixlərində Efiopiyada rəsmi səfərdə olduğunu və bu ölkənin rəsmi dairələri ilə məhsuldar görüşlər keçirdiyini xatırladaraq iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib.
Dövlət Protokolu İdarəsinin rəisi səfir Pərvin Mirzəzadə Fəxri Konsul Ceyhun Ələkbərova gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib.

Press release 29 November 2017 04:49
No:340/17, Honorary Consul of the Federal Democratic Republic of Ethiopia has been appointed to Azerbaijan
29 November 2017 04:49
The Head of the State Protocol Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ambassador Parvin Mirzazade received the newly appointed Honorary Consul of the Federal Democratic Republic of Ethiopia to Azerbaijan, Jeyhun Alakbarov.
During the meeting, Jeyhun Alakbarov presented his patent credentials on his appointment as Honorary Consul to Ambassador Parvin Mirzazade. Jeyhun Alakbarov noted that during his tenure as Honorary Consul he would spare no efforts to develop friendship, cultural and economic-trade relations between Ethiopia and Azerbaijan.
Ambassador Parvin Mirzazade mentioned that Foreign Minister Elmar Mammadyarov paid an official visit to Ethiopia on 8-10 November and had fruitful meetings with the high officials of this country adding that there is broad potential for the development of cooperation between the two countries.
The head of the State Protocol Department, Ambassador Parvin Mirzazade, wished every success to the Honorary Consul Jeyhun Alakbarov in his endeavors.