No:339/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin administratorunun müavininin iddialarına dair şərhi
17 sentyabr 2024 19:12
16 sentyabr 2024-cü il tarixində Ermənistanın ABŞ-dakı səfirliyində Müstəqillik Günü tədbirində ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin administrator müavini İzobel Koulmanın Azərbaycana qarşı açıqlamasını şiddətlə pisləyir və qətiyyətlə rədd edirik.
Administrator müavininin son dərəcə məsuliyyətsiz ifadələri Azərbaycanın suveren ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin qanunsuz mövcudluğuna son qoymuş antiterror tədbirləri ilə bağlı faktları təhrif etmək məqsədi daşıyır.
Azərbaycanın tədbirləri beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun olub və heç vaxt mülki əhalini hədəf almayıb.
Antiterror tədbirlərinə gətirib çıxaran Ermənistan silahlı qüvvələrinin ərazilərimizdən geri çəkilməsi üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməməsini, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən hərbi-siyasi təxribatların törədilməsini, o cümlədən Ermənistan Baş nazirinin son 30 ildə bu ölkə tərəfindən dəstəklənən qondarma rejimə 2 sentyabr tarixində ünvanladığı məsuliyyətsiz təbrik mesajını qınamaq əvəzinə, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin rəsmilərinin Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddialar separatizmin və Ermənistan daxilindəki revanşist qüvvələrin təşviqindən başqa bir şey deyil.
ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin regionda sayı 10 dəfə çox olan azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərə münasibətdə eyni həvəs nümayiş etdirməyən uzaqgörməz siyasəti və mövcud reallıqlardan xəbərsizliyi ziyanlıdır və regionda sülh və təhlükəsizlik naminə heç bir nəticə verməyəcək.

No:339/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, concerning the claims of the USAID Deputy Administrator
17 September 2024 19:12
We strongly condemn and resolutely reject the anti-Azerbaijani remarks by the United States Agency for International Development (USAID) Deputy Administrator Isobel Coleman at the Independence Day event in the Embassy of Armenia in the United States on 16 September 2024.
Highly irresponsible remarks by the Deputy Administrator are aimed at distorting the facts about the antiterror measures by Azerbaijan in its sovereign territories that ended the illegal presence of Armenia’s forces in its territories.
Azerbaijan’s measures were in full compliance with international law, including international humanitarian law, and have never targeted the civilian population.
Instead of condemning the non-fulfillment of obligation on withdrawal of Armenia’s armed forces, and political-military provocations by Armenian leadership, including the reckless congratulatory message by the Prime Minister of Armenia of 2 September 2023 addressed to the puppet regime sustained by Armenia for the last 30 years that led to the anti-terror measures, USAID’s officials claim against Azerbaijan is nothing than emboldening separatism and revanchist forces within Armenia.
USAID’s shortsighted policy that has not shown the same enthusiasm about ten times larger Azerbaijani refugees and IDPs in the region, and ignorance of current realities is detrimental, and will not yield any result for the sake of peace and security in the region.