No:339/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 20 iyun tarixində Parlamentdə çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərh
20 iyun tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Ermənistan Parlamentində çıxışı zamanı 44 günlük müharibə zamanı və ümumilikdə, işğal dövründə aparılmış bir sıra danışıqları təhrif etməklə yanaşı, bir daha göstərib ki, Ermənistan çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycan ərazilərini danışıqlar yolu ilə işğaldan azad etməkdən imtina edib.
Ermənistan baş nazirinin müharibə zamanı hər bir danışıqdan və humanitar atəşkəsdən dərhal sonra müharibə zonasından kənar mülki əhalinin sıx yaşadığı Azərbaycan şəhərlərini raket atəşinə tutmasını və mülki əhalini qətlə yetirməsini danması Ermənistan tərəfinin faktları necə təhrif etdiyini bir daha nümayiş etdirir.
Azərbaycanın guya 2011-ci ildən silahlanmanı və təxribatları artırmaqla vəziyyəti gərginləşdirdiyi barədə iddialara gəldikdə qeyd edək ki, Azərbaycan əraziləri işğal olunan andan etibarən BMT Təhlükəsizlik Şurasının və bir sıra digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri əsasında danışıqlar yolu ilə ərazilərinin geri qaytarılmasına səy göstərib. Bütün bunlara baxmayaraq, Baş nazir Paşinyan tərəfindən şəxsən 2018-2019-cu illərdə nümayiş etdirilən təhrikçi ritorika da daxil olmaqla, uzun illər ərzində Ermənistan tərəfindən törədilən təcavüz aktının və təxribatların sülhə töhfə vermədiyi və 2020-ci ildə müharibə ilə nəticələndiyi hər kəsə məlumdur.
Ermənistan tərəfinin tarixi səhvlərindən dərs çıxarması və post-münaqişə dövründə sülh prosesinin uğurla nəticələnməsi işinə maneçilik törətmək səylərindən əl çəkməsi zəruridir.

No:339/23, Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his speech at the Parliament on June 20
20 June 2023 17:42
Besides distorting a number of negotiations conducted during the 44-Day War and in general during the occupation, Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his speech on June 20 in the Parliament of Armenia, demonstrated once again that Armenia, despite the calls refused to liberate territories of Azerbaijan through negotiations.
Prime Minister's denial of missile attacks on the cities of Azerbaijan densely populated with civilians and the subsequent murder of civilians in these cities outside the warzone immediately after every negotiation and humanitarian ceasefire during the war once again demonstrates how Armenia distorts the facts.
Coming to the claims that Azerbaijan has been aggravating the situation since 2011, by allegedly increasing the quantity and the number of armament and provocations, it should be noted that since the occupation of the territories of Azerbaijan, Azerbaijan has made efforts to return its territories through negotiations on the basis of decisions and resolutions of the UN Security Council and a number of other international organizations. It is well known that the act of aggression and provocations committed by Armenia for many years despite all this, including the provocative rhetoric personally demonstrated by Prime Minister Pashinyan in 2018-2019, did not contribute to peace and resulted in war in 2020.
It is necessary for Armenia to learn from its historical mistakes and abandon its efforts to impede the successful outcome of the peace process in the post-conflict period.