No:338/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
11 avqust 2025 20:42
11 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas arasında telefon danışığı aparılıb.
Aİ-nin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Azərbaycan-Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşü zamanı Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları və Ermənistan liderlərinin Sammitinin nəticəsində liderlər tərəfindən imzalanmış Birgə Bəyanamə, sülh sazişinin paraflanması, ATƏT-in Minsk Prosesi və aidiyyəti strukturların ləğvinə birgə çağırış, habelə əldə edilmiş digər razılıqlar münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Bu razılaşmaların bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Kaya Kallas Aİ nin sülh prosesinin irəlilədilməsinə daim dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan-Aİ münasibətlərindən irəli gələn məsələlər və perspektivlər, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:338/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Kaja Kallas
11 August 2025 20:42
On 11 August 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas.
The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy conveyed her congratulations on the Joint Declaration signed by the leaders of Azerbaijan, the United States, and Armenia following the Washington meeting of the Azerbaijan–Armenia leaders, as well as on the initialing of the peace agreement, the joint call for the abolition of the OSCE Minsk Process and its relevant structures, and other agreements reached.
It was emphasized that these agreements are of great importance for ensuring peace and stability in the region. Kaja Kallas stated that the EU is ready to continue supporting the advancement of the peace process.
During the telephone conversation, the sides also exchanged views on issues and prospects arising from Azerbaijan–EU relations, as well as on regional and international security matters.