No:337/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Cənubi Afrika Respublikasının Beynəlxalq Əlaqələr və Əməkdaşlıq nazirinin müavini Elvin Bots ilə görüşüb
24 oktyabr 2019 05:46
Tərəflər iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyətindən məmnunluq ifadə edərək, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivlərini vurğuladılar.
İki ölkədə qarşılıqlı qaydada fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərin Azərbaycan – CAR münasibətlərinin inkişafında və siyasi təmasların saxlanılmasında oynadığı vacib rolu qeyd edən həmsöhbətlər onların mövcud əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcəyinə dair əminlik ifadə etdilər.
Qeyd olundu ki, həyata keçirilən qarşılıqlı ikitərəfli səfərlər və beynəlxalq forumlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq hər iki ölkənin mənafelərinə uyğun olaraq uğurla davam etdirilir. Bu mənada, Nazir Elmar Məmmədyarov CAR-a etdiyi səfəri bu əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi xatırladı.
Sonra Elmar Məmmədyarov Afrika İttifaqı ölkələri arasında CAR-ın Azərbaycan üçün əsas tərəfdaşlardan olduğunu məmnuniyyətlə qeyd edərək, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığa əlavə təkan verilməsinin vacibliyini qeyd etdi.
CAR rəsmisi, öz növbəsində, ticarət əlaqələrinin daha da fəallaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin QH ilə G-77 arasında əlaqələndirilmiş fəaliyyətin əhəmiyyətinə diqqət yetirdi.
Bununla yanaşı, tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 24 October 2019 05:46
No:337/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Alvin Botes, the Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
24 October 2019 05:46
The sides expressed satisfaction over the existing bilateral cooperation relations and emphasized the perspectives of further enhancing the cooperation in economic, trade and other spheres.
The interlocutors stressed the important role of the diplomatic missions operating in the two countries in the development of the Azerbaijan-South Africa relations and maintaining political contacts. It was noted that successful bilateral cooperation within the framework of bilateral visits and international forums continues to meet the interests of both countries. In this regard, Minister Mammadyarov recalled his visit to South Africa as a good example of this cooperation.
Elmar Mammadyarov noted with satisfaction that the RSA is one of the key partners of Azerbaijan among the African Union countries and stressed the importance of cooperation in energy and other spheres.
In his turn, the South Afrikan official pointed out that his country is interested in further enhancement of trade relations.
Minister Mammadyarov also paid attention to the importance of coordinated activities between the NAM and G-77.