No:336/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı.
09 avqust 2025 21:00
9 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov arasında telefon danışığı aparılıb.
Özbəkistanın xarici işlər naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin ABŞ-yə səfəri zamanı Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılıqlar, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesində tarixi nailiyyətlər münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb.
İmzalanmış sənədlərin bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub. Sülh sazişinin paraflanmasının, habelə ATƏT-in Minsk Prosesi və aidiyyəti strukturların ləğvinə birgə çağırışın sülhə əhəmiyyətli töhfə olduğu diqqətə çatdırılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Özbəkistan strateji müttəfiqlik əlaqələrindən irəli gələn məsələlər, o cümlədən çoxtərəfli əməkdaşlıq istiqamətində əldə olunmuş razılıqların icrası planları müzakirə olunub.

No:336/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov
09 August 2025 21:00
On 9 August 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov.
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan conveyed his sincere congratulations on the agreements reached between Azerbaijan and the United States during the visit of the President of the Republic of Azerbaijan to the United States, as well as on the historic achievements in the Azerbaijan–Armenia normalization process.
It was noted that the signed documents are of great importance for ensuring peace and stability in the region. It was emphasized that the initialing of the peace agreement, as well as the joint call for the abolition of the OSCE Minsk Process and its relevant structures, constitute a significant contribution to peace.
During the telephone conversation, issues arising from the Azerbaijan–Uzbekistan strategic allied relations, including plans for the implementation of agreements reached within the framework of multilateral cooperation, were also discussed.