Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2019 05:07
No:334/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Təhlükəsizlik müşaviri Həmdullah Mohib ilə görüşüb
24 oktyabr 2019 05:07
Görüş zamanı Azərbaycan-Əfqanıstan münasibətlərinin cari inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu.
Əfqanıstan rəsmisi ölkəsində cərəyan edən son proseslər haqqında məlumat verdi. Bu xüsusda, Azərbaycanın ikitərəfli və çoxtərəfli əsaslarda Əfqanıstana göstərdiyi dəstəyin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Tərəflər regionda həyata keçirilən Lapis-Lazuli və TAPİ kimi irimiqyaslı nəqliyyat və enerji dəhlizləri layihələrinə toxunaraq, sözügedən təşəbbüslərin regional əməkdaşlığa xidmət etdiyini vurğuladılar.
Habelə tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

No:334/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the National Security Adviser of the Islamic Republic of Afghanistan, Hamdullah Mohib, on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku
24 October 2019 05:07
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the current level of development of the Azerbaijani-Afghan relations.The Afghan official informed about the latest developments in his country. In this respect, H. Mohib stressed that Azerbaijan’s support to Afghanistan in both bilateral and multilateral formats is highly appreciated by his country.
The sides touched upon large-scale transport and energy corridor projects, such as Lapis-Lazuli and TAPI, and stressed that these initiatives contribute to the regional cooperation.