No:333/24, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanda Fransa vətəndaşının həbsi ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
12 sentyabr 2024 17:55
Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Fransa vətəndaşı Teo Klerkə qarşı guya “ayrıseçkilik” edilərək onun barəsində məhkəmə tərəfindən “haqsız qərar verilməsi” barədə bəyanatı, bununla, özünü “hüquqi dövlət” adlandıran Fransanın Azərbaycanın məhkəmə prosedurlarını heçə sayması qəbuledilməzdir. Fransa tərəfindən səsləndirilən iradlarının heç bir əsası yoxdur.
Dövlət əmlakına qəsdən ziyan vuran Fransa vətəndaşı və digər şəxslərə qarşı verilən hökm məhkəmənin səlahiyyətindədir və bu qərarı sual altına almağa Fransa tərəfinin ixtiyarı yoxdur.
Fransa vətəndaşı Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin əmlakı qəsdən məhv etmə və ya zədələmə maddəsi ilə azadlıqdan məhrum olunub. Qeyd edək ki, bu kimi əməllərə görə Teo Klerk əvvəllər Fransada da cəzalandırılıb və ona qarşı cərimə tətbiq olunub.
Ümumilikdə, istintaqın və məhkəmənin gəldiyi qənaətə görə, Fransa vətəndaşı cinayətin törədilməsində xüsusi təşəbbüskarlığı və fəallığı ilə seçilib. Həmçinin məhkəmə istintaqı zamanı onun verdiyi ifadələrin işin obyektiv halları ilə uyğunluq təşkil etmədiyi də məlum olub.
Eyni əmələ görə əvvəllər müəyyən məbləğdə cərimə edilsə də, Azərbaycan Respublikasında bu xarakterli əməllərin qeyri-qanuniliyindən məlumatsız olması ilə bağlı onun məhkəməyə verdiyi qeyri-səmimi ifadələri, o cümlədən törətdiyi əməldən peşman olmaması onun digər iki şəxs ilə müqayisədə cəzasının daha ağır olmasını şərtləndirən amillər kimi sadalamaq olar.

No:333/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, concerning the statement by the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France on the arrest of a French citizen in Azerbaijan
12 September 2024 17:55
The statement of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France about the “discrimination” against the French citizen Theo Clerc and the so-called “unfair decision” by the court about him, and disregard of Azerbaijan’s judicial procedures by France as a country presenting itself as a “state based on the rule of law,” is unacceptable. The remarks made by France have no ground.
The sentence given against the French citizen and other persons who intentionally damage the state property is within the court's jurisdiction, and the French side has no right to question this decision.
The French citizen was deprived of liberty under the article of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan for intentionally destroying or damaging the property. It should be noted that Theo Clerc was previously punished in France for such acts and a fine was imposed on him.
In general, according to the conclusion of the investigation and the court, the French citizen was especially active in the commission of the crime and took special initiative in this direction. It was also revealed that his statements during the court investigation did not correspond to the objective circumstances of the case.
Although he was previously fined a certain amount for the same act, his insincere statements to the court regarding his ignorance of the illegality of acts of this nature in the Republic of Azerbaijan, including his lack of remorse for the act he committed, should be listed as the factors determining his punishment to be more severe than the other two persons.