No:332/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federal Parlamentinin vitse-prezidenti Katrin Görinq-Ekart ilə görüşünə dair məlumatı
18 iyul tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federal Parlamentinin vitse-prezidenti Katrin Görinq-Ekart ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov, bu il diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd olunduğu Almaniya ilə ikitərəfli münasibətlərin, habelə Parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdıraraq, cari ilin mart ayında Almaniyaya səfərini və keçirilmiş görüşləri məmnunluqla xatırlayıb.
Görüş zamanı, ikitərəfli və regional, habelə Ukrayna və onun ətrafında vəziyyət, enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi, enerji resurslarının Avropaya ixracı və alternativ enerji resurslarının inkişaf etdirilməsi sahəsində həyata keçirdiyi işlər və perspektivlər müzakirə olunub.
Görüşdə, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qələbəsindən sonra cari regional vəziyyət, sülh quruculuğu səyləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işləri, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji” layihələri barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.

No:332/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Vice President of the German Federal Parliament (Bundestag), Katrin Göring-Eckardt
On July 18, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Vice President of the German Federal Parliament (Bundestag), Katrin Göring-Eckardt.
Minister Jeyhun Bayramov, noting the importance of developing bilateral relations with Germany, including the inter-parliamentary cooperation, taking into account that this year marks the 30th anniversary of diplomatic relations recalled with satisfaction his visit to Germany in March of this year and the meetings held.
During the meeting, an exchange of views took place on bilateral and regional issues, as well as on the situation in Ukraine and around it, and issues of energy security. The work and prospects of Azerbaijan in the field of energy security, export of energy resources to Europe and development of alternative energy resources were discussed.
At the meeting, the opposite side was also informed about the current regional situation after the victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War, peace-building efforts, reconstruction works carried out in the liberated territories, as well as "green energy" projects in the liberated territories.
Then, humanitarian and cultural cooperation between Azerbaijan and Germany, as well as other issues of mutual interest, were discussed.