No:331/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
17 iyul 2022 23:53
17 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər, cari regional proseslər ətrafında, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesinin müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə sülh və tərəqqinin təmin edilməsi, o cümlədən kommynikasiyaların açılışı, iki dövlətin sərhədinin delimitasiyası, gələcək sülh müqaviləsi üzrə işə başlanılması üzrə Azərbaycanın məlum mövqeyini və bu istiqamətlərdə Azərbaycan tərəfindən atılan addımları qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Tərəflərin öhdəliklərinin tam icrasının vacibliyi vurğulanıb.
Karen Donfrid Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin Tbilisi şəhərində baş tutan ilk birbaşa görüşünü yüksək qiymətləndirib və birbaşa təmasların davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Press release 17 July 2022 23:53
No:331/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
17 July 2022 23:53
On July 17, 2022, a telephone conversation took part between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Karen Donfried.
The sides exchanged views on current regional processes, including on various directions of the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the opposite side the well-known position of Azerbaijan on ensuring peace and progress in the region, including the opening of communications, the delimitation of the border of the two states, and the start of work on the future peace treaty, as well as the steps taken by Azerbaijan in these directions. The importance of full implementation of the commitments by the sides was emphasized.
Karen Donfried highly appreciated the first direct meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia in Tbilisi and emphasized the importance of continuing direct contacts.