Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2019 03:43
No:331/19, Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində  Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşdü
24 oktyabr 2019 03:43
Nazirlər iki dövlət arasında ümumi tarixi, dini, mədəni əlaqələrə əsaslanan dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Nazirlər iki ölkənin dövlət başçıları arasında olan qarşılıqlı hörmət və etimadın Azərbaycan-İran münasibətləri üçün həlledici rol oynadığını söylədilər. Bu xüsusda, iranlı nazir Azərbaycan tərəfinə qonaqpərvərliyə və QH-nin Zirvə Toplantısının yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə təşəkkür bildirdi.
Söhbət əsnasında uğurla inkişaf edən regional əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarının geniş perspektivlər açdığı qeyd edildi. Bu mənada bölgədə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəhəng nəqliyyat dəhlizləri, o cümlədən dəmir yollarının gözəl fürsətlər yaratdığı vurğulandı.
Görüşün sonunda Nazir Məhəmməd Cavad Zərif Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazdı.

Press release 24 October 2019 03:43
No:331/19, On the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in Baku Foreign Minister Elmar Mammadyarov met Mohammad Javad Zarif, the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran
24 October 2019 03:43
The Ministers exchanged views over the issues of bilateral cooperation agenda of friendly and good neighborhood relations existing between the two states based on common historical, religious and cultural links.
The Ministers pointed out that mutual respect and trust between the Presidents of the two countries play a crucial role in the Azerbaijani-Iranian relations. In this regard, the Iranian Minister thanked the Azerbaijani side for the hospitality and organization of the NAM Summit at a high level.
During the conversation, it was noted that the successful development of regional cooperation in both bilateral and multilateral formats opens wide prospects. In this context, it was underlined that great transport corridors, including railways created with the initiative and participation of Azerbaijan would present bright opportunities.
At the end of the meeting, Minister Mohammad Javad Zarif wrote his heartfelt words in the Memorial Book dedicated to the 100th anniversary of the Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan.