No:330/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Şurasının İşgəncənin və Qeyri-insani yaxud Ləyaqəti Alçaldan Rəftar və ya Cəzanın Qarşısının Alınması üzrə Komitəsinin (İQAK) ictimai bəyanatına dair Avropa İttifaqının 11 sentyabr tarixli çıxışı ilə bağlı medianın sualına cavabı
Sual: Avropa İttifaqı (Aİ) Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 11 sentyabr tarixli iclası zamanı İşgəncənin və Qeyri-insani yaxud Ləyaqəti Alçaldan Rəftar və ya Cəzanın Qarşısının Alınması üzrə Komitənin (İQAK) 3 iyul tarixli ictimai bəyanatına istinad edərək Azərbaycanla bağlı tənqidi çıxış edib. Avropa İttifaqının bu çıxışını necə şərh edərdiniz?
Cavab: Xarici İşlər Nazirliyi olaraq, 4 iyul 2024-cü il tarixində İQAK-ın ictimai bəyanatına dair mövqeyimizin əks olunduğu təfərrüatlı şərhimiz verilib.
Avropa İttifaqının yenidən bu ictimai bəyanata istinadən qərəzli açıqlamalar verməsi qəbuledilməzdir və bu qarayaxma kampaniyasını qətiyyətlə rədd edirik.
Ölkəmizə qarşı bu kimi əsassız bəyanatlarla çıxış etmək əvəzinə, qarşı tərəfin Aİ üzv dövlətlərində insan hüquqlarının pozulması hallarına diqqət yetirməsini tövsiyə edirik.
Aİ tərəfi Fransada “sarı gödəkçələr” aksiyasında etirazçıların öldürülməsi, Fransanın neokolonial siyasəti nəticəsində dənizaşırı ərazilərdə yerli əhaliyə qarşı işgəncələr, Aİ strukturlarında rüşvətxorluq və korrupsiya hallarının yayılması, İslamofobia və müsəlmanlara qarşı hücum faktlarını hələ də araşdırmayıb və bu problemlərə adekvat münasibət bildirməyib.
Həmçinin təəssüf hissi ilə qeyd edirik ki, Aİ-nin himayədarlıq etdiyi Ermənistanda insanların fundamental hüquq və azadlıqlarının pozulmasına, siyasi təqiblər nəticəsində həbs edilmiş şəxslərin həbsxanalarda həyatlarını itirməsi hallarına, habelə siyasətçilər və onların ailə üzvlərinə qarşı təqiblərə Aİ-nin biganə qalması da ikili standartların bariz nümunəsidir.
Qeyd edilənlər fonunda, Aİ-nin bu cür qərəzli və ədalətsiz bəyanatları Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirilir. Xüsusilə də, COP29 tədbiri ərəfəsində Azərbaycana qarşı aparılan bu qarayaxma kampaniyası ölkəmizə qarşı qərəzin açıq-aşkar nümunəsidir.
Azərbaycanda insanların bütün hüquqları qorunur, azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin müdafiə olunması ilə yanaşı, müvafiq təcrübənin ümumi qəbul edilmiş beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edilməkdədir və Avropa İttifaqının bu barədə iddiaları tamamilə əsassızdır.

No:330/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the media inquiry on the 11 September remarks by the European Union about the public statement of the Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT)
11 September 2024 22:50
Question: The European Union (EU) during the 11 September meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe (CoE), referring to the public statement of Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) dated 3 July, delivered a speech criticizing Azerbaijan. How would you comment the mentioned speech by the European Union?
Answer: As the Ministry of Foreign Affairs, we issued a detailed statement on July 4, 2024, reflecting our position on the mentioned public statement by CPT.
The biased statements by the European Union, again referring to this public statement is unacceptable, and we strongly reject this smear campaign.
Instead of making such baseless accusations against Azerbaijan, we urge that the EU side concentrate on the human rights violations in the EU member states.
The EU is yet to properly investigate and adequately comment on the facts surrounding the killing of “yellow vest” protesters in France, torture against indigeneus population in overseas territories as a result of French neo-colonial policy, the growth in the cases of bribery and corruption within the EU institutions, Islamophobia, and attacks on Muslims.
Moreover, we note with regret that the EU’s indifference to violations of fundamental human rights and freedoms in Armenia that they patronage, including cases of the deaths in prison of persons arrested as a result of political persecution, as well as oppression of politicians and their family members, are clear cut examples of double standards.
In light of the abovementioned, such prejudiced and arbitrary remarks by the EU are considered as intervention in Azerbaijan’s domestic affairs. Especially, this slander campaign conducted against Azerbaijan on the eve of the COP29 event is a clear example of bigotry against our country.
In Azerbaijan all the human rights are protected, and Azerbaijan is making great progress not only in the protection of persons deprived of their liberty, but also in bringing relevant practices up to commonly accepted international standards. Therefore, the mentioned claims by the European Union are completely baseless.