No:330/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMTİP-in Azərbaycandakı Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassetti ilə görüşünə dair məlumatı
17 Sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycanda Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassettini ölkəmizdəki fəaliyyət müddətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, rezident nümayəndənin Azərbaycandakı uğurlu fəaliyyətini qeyd edərək, bu xüsusda Alessandro Frakassettiyə təşəkkürünü bildirib.
Ölkəmizin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini söyləyən nazir Ceyhun Bayramov, BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə əlaqələrimizi xüsusilə vurğulayıb.
Alessandro Frakassettinin fəaliyyəti müddətində bir sıra sahələrdə, xüsusilədə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı görülən işləri məmnunluqla qeyd edən nazir, gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi imkanlarının olduğunu bildirib.
Alessandro Frakassetti, öz növbəsində fəaliyyəti müddətində ona göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək, hökümət tərəfindən BMTİP-in mandatına verilən dəstəyi yüksək qiymətləndirib. 1992-ci ildən etibarən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən BMTİP-in bu müddət ərzində bir sıra sahələrdə, o cümlədən həssas qrupların dəstəklənməsi, peşə təhsili, iqlim dəyişikliyi, yaşıl iqtisadiyyat, kəndlərin inkişafı, gənclərin işlə təmin olunması və s. proqramların uğurla həyata keçirildiyini qeyd edib. BMTİP-in həmçinin münaqişə sonrası minadan təmizləmə fəaliyyətinə də dəstək verdiyi qeyd olunub.
BMTİP proqramının növbəti rezident nümayəndəsi ilə əməkdaşlığın yüksək səviyyədə davam edəcəyinə əminlik ifadə edən nazir Ceyhun Bayramov, cənab Frakassettiyə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Press release 17 September 2021
No:330/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UNDP Resident Representative Alessandro Fracassetti
On September 17, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the United Nations Development Program (UNDP) Resident Representative in Azerbaijan Alessandro Fracassetti upon termination of his term in Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov noted the successful activities of the Resident Representative in Azerbaijan and thanked Alessandro Fracassetti in this regard.
Noting that Azerbaijan attaches importance to the cooperation with the UN and its specialized agencies, Minister Jeyhun Bayramov highlighted the relations with the UNDP in this regard.
Noting with satisfaction the work done during Alessandro Fracassetti’s term in a number of areas, especially in the implementation of sustainable development goals, the Minister said that there are opportunities to further expand this cooperation in the future.
Alessandro Fracassetti, in his turn, expressed gratitude for the attention shown to him during his term and praised the government’s support for the UNDP mandate. He noted that UNDP, which has been operating in Azerbaijan since 1992, successfully implemented programs in a number of areas during this period, including support for the vulnerable groups, vocational education, climate change, green economy, rural development, youth employment, and etc. UNDP’s support for the post-conflict demining activities was also noted.
Expressing confidence that the cooperation with the next Resident Representative of the UNDP program will continue at a high level, Minister Jeyhun Bayramov wished Mr. Fracassetti success in his future endeavors.