Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2019 03:37
No:330/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində  Serbiya Respublikasının Baş nazirinin birinci müavini, Xarici İşlər naziri İvitsa Daçiç ilə görüşüb
24 oktyabr 2019 03:37
Tərəflər iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində nümayiş etdirilən qarşılıqlı dəstəyin məmnunluq doğurduğunu bildirdilər. Bu xüsusda, nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq, münaqişənin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipi əsasında tezliklə həllinə dair Serbiyanın prinsipial mövqeyinə görə minnətdarlığını ifadə etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə, xüsusilə də iqtisadi sahədə daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxundular. Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti və biznes forumlarının təşkilinin ikitərəfli əməkdaşlığın zəngin potensialından daha səmərəli şəkildə faydalanmağa  əlavə təkan verə biləcəyi vurğulandı və bu istiqamətdə səylərin artırılacağına dair razılıq əldə olundu.
Nazir İ.Daçiç Azərbaycanın QH-də sədrliyinin uğurlu olacağına və ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə dair ümidi ifadə etdi və nazir Elmar Məmmədyarovu öz ölkəsinə səfər etməyə dəvət etdi.
Görüş əsnasında həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 24 October 2019 03:37
No:330/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia, Ivica Dačić, on the sidelines of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held
24 October 2019 03:37
The sides expressed their satisfaction with the mutual support enjoyed between the two countries within the international organizations. In this context, touching upon the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister reiterated his gratitude for the principled position of Serbia regarding the soonest settlement of the conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
The Ministers expressed the importance of furthering mutual cooperation in different fields, particularly in the field of economy. It was underlined that the activities of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation and organization of business forums between the Republic of Azerbaijan and Serbia would give an additional impetus to the fruitful use of the rich potential for the bilateral cooperation development, and agreed to intensify efforts to this end.
Minister Ivica Dačić expressed hope for the successful chairmanship of Azerbaijan in the NAM and further development of bilateral relations between the two countries and invited Elmar Mammadyarov to visit his country.