No:330/18, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun QDİƏT üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 39-cu iclasında çıxışı
İlk növbədə, sizləri burada, Bakıda QDİƏT üzv dövlətlərinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 39-cu iclasında ürəkdən salamlamaq və bu müzakirələrə qoşulmaq ilə bağlı dəvətimizi qəbul etdiyiniz üçün təşəkkürümü bildirmək istərdim.
“Bağlantılar vasitəsilə ticarətin gücləndirilməsi” şüarı ilə Azərbaycanın QDİƏT sədrliyi regional bağlantı məsələlərinə diqqət ayırmışdır və əminəm ki, Xarici İşlər Nazirləri Şurasının bugünkü 39-cu iclası fikir mübadiləsi aparmaq, təşkilat daxilində əməkdaşlığın cari vəziyyətini və bizim növbəti birgə səylərimizin perspektivlərini müzakirə etmək üçün digər bir yaxşı imkan olacaqdır.
Bugünkü gündəliyimiz təşkilat daxili məsələlər də daxil olmaqla, təşkilatın effektivliyinin və səmərəliliyinin artırılmasından başlayaraq, enerji, nəqliyyat, turizm və kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığın təşviqi, ticarətin asanlaşdırılması kimi məsələlərlə olduqca zəngindir.
Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkə olaraq Azərbaycan müstəqilliyinin ilk illərindən regionda daxili bağlantının qurulmasına güclü dəstək vermişdir. Son iki on illik ərzində ölkəm regional iqtisadi əlaqələri möhkəmləndirməyi hədəfləmiş enerji (Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum, Bakı-Supsa, Cənub Qaz Dəhlizi: TANAP, TAP), nəqliyyat (Şərq-Qərb və Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, Bakı-Tbilisi-Qars, Ələtdə yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı) və İKT (TASIM) sahəsində bir sıra regional meqalayihələr təşəbbüsü ilə çıxış etmiş və əksəriyyətini həyata keçirmişdir.
Azərbaycanın sədrliyi təşkilatımız çərçivəsində bağlantı məsələsinə xüsusi diqqət ayırmış və QDİƏT regionunda və onun hüdudlarından kənarda inkişafa və ticarət axınlarının genişlənməsinə daha da töhfə vermək məqsədilə Bakı İKT (04.12.2018) və nəqliyyat (25.10.2018) üzrə nazirlərin iki iclası da daxil olmaqla müxtəlif səviyyələrdə bir sıra görüşlər təşkil etmişdir.
Sədrlik prioritetlərimizə uyğun olaraq Azərbaycan, həmçinin təşkilatımız çərçivəsində əməkdaşlığın effektivliyinin və səmərəliliyinin artırılması məqsədini güdən islahatlar prosesi istiqamətində səylər göstərmişdir. Bu xüsusda, inanırıq ki, bu səylər növbəti sədrlik tərəfindən dəstəklənəcəkdir və QDİƏT-in Daimi Beynəlxalq Katibliyi tərəfindən bu yaxınlarda hazırlanmış analiz sənədi bizə bu istiqamətdə kömək edəcəkdir.
Azərbaycan Qara dəniz regionunun gələcək rifahına qətiyyətlə inanır və bu gələcəyin yalnız yaxşı qonşuluq, qarşılıqlı hörmət, humanizm və tolerantlıq əsasında qurulmasından heç bir şübhəsi yoxdur.
Regional əməkdaşlıq üçün, xüsusilə də QDİƏT məkanında, ən böyük maneələr həll olunmamış münaqişələrdir. Azərbaycan və Ermənistan üçün bu Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Azərbaycan torpaqlarının hərbi işğalı həll yolu deyildir və heç vaxt Ermənistanın istədiyi siyasi nəticəni verməyəcəkdir.
Azərbaycanın əsas mövqeyi QDİƏT nizamnaməsində də təsdiq edilən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə əsaslanır.
Hələ də davam edən işğalçılıq və özünü təcrid siyasəti Ermənistanı həmçinin regionda iqtisadi artım və ticarət potensialından məhrum edir. Bu, həmçinin bir-birimizin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmət etməklə ümumi regional ticarət qurmaq səylərimizə xələl gətirir.
Biz ümid edirik ki, bu ölkənin xalqının mandatına əsasən Ermənistanda yeni bir hökumət formalaşdıqda, gələn il irəliləyiş əldə etməliyik və bölgəyə sülh, sabitlik və tərəqqi gətirmək üçün yaxşı imkan yaratmalıyıq.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan QDİƏT-in səmərəliliyinin artırılması prosesinə sadiq qalır və bu günkü görüşümüzün bu xüsusda maraqlı və səmərəli fikir mübadiləsinə imkan yaradacağını arzulayırıq.
Fürsətdən istifadə edərək bütün üzv dövlətlərə önümüzdəki illərdə əməkdaşlığa yeni təkan və yol göstərəcəyinə inandığım Azərbaycan sədrliyinə göstərdikləri dəstəyə görə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Mən həmçinin QDİƏT Daimi Beynəlxalq Katibliyinin heyətinə sədrliyimiz ərzində göstərdikləri dəstək və qiymətli yardımı üçün minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Mən onların eyni yolda öz səylərini artırmalarını və növbəti QDİƏT sədrliyinə dəstək vermələrini təşviq etmək istəyirəm.
Bu sözlərlə mən QDİƏT-in məşəlini Bolqarıstanın sədrliyinə ötürürəm. Bu münasibətlə Bolqarıstanlı həmkarlarımızı səmimi qəlbdən təbrik edir və onlara sədrlik işində uğurlar arzulayırıq. Hələ də QDİƏT-in Troykasında olduğumuz üçün, tərəfimizdən tələb olunan hər cür yardımı göstərməkdən məmnunuq.

No:330/18, Speech of H.E. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 39th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
15 December 2018 03:50
14 December 2018, Baku
First of all, I would like to cordially welcome you at the 39th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States, here in Baku and express my gratitude to you for accepting our invitation to join these deliberations.
The Azerbaijani BSEC Chairmanship with its motto “Boosting Trade through Connectivity” has focused on regional connectivity issues and I am confident that today’s 39th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs will be another good opportunity to exchange views and to discuss the current state of cooperation within the Organization and perspectives for our further joint efforts.
Our today’s agenda is rather rich with issues starting from increasing effectiveness and efficiency of our Organization, facilitation of trade, promotion of cooperation in the fields of energy, transport, ICT, tourism and agriculture as well as intra Organizational matters.
Being a landlocked developing country, Azerbaijan from the early years of its independence has strongly been supportive to building of interconnectivity in the region. For the last two decades my country has already initiated and mostly commissioned a number of regional megaprojects in the field of energy (Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, Baku-Supsa, Southern Gas Corridor: TANAP, TAP), transport (East-West and North-South international transport corridors, Baku-Tbilisi-Kars, the new Baku International Sea Trade in Alat) and ICT (TASIM) which are aimed at strengthening regional economic links.
The Azerbaijani Chairmanship paid a significant attention to the issue of connectivity within our Organization and has organized and facilitated a number meetings on different levels including two Ministerial Meetings on Transport (25.10.2018) and ICT (04.12.2018) in Baku for further contributing to development and expansion of trade flows within the BSEC region and beyond.
In conformity with our Chairmanship priorities, Azerbaijan also made efforts to streamline the ongoing reform process aimed at improving efficiency and effectiveness of cooperation within our Organization. In this regard, we do believe that these efforts will be supported by incoming Chairmanships and the relevant Gap Analysis document recently prepared by BSEC PERMIS will guide us on this endeavor.
Azerbaijan firmly believes in the prosperous future of the Black Sea region and has no doubt that this future can only be built on the basis of the good neighbourhood, mutual respect, humanity and tolerance.
The biggest impediments for the regional cooperation, in particular, in the geography of BSEC are unresolved conflicts. For Azerbaijan and Armenia it is Nagorno Karabakh conflict. The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia.
The principle position of Azerbaijan is running in line with the norms and principles of international law, reaffirmed in the BSEC Charter as well, particularly in respect of states’ territorial integrity, sovereignty within their internationally recognized borders.
The still ongoing occupation and policies of self-isolation also deprive Armenia of its potential for economic growth and trade in the region. It also undermines our efforts to build a common regional trade in full respect to each other’s sovereignty and territorial integrity.
We hope whenever a new Government will be formed in Armenia upon the mandate of the people of this country we must make a breakthrough next year and build up a good opportunity for bringing peace, stability and prosperity to the region.
In conclusion, I would like to highlight that Azerbaijan remains committed to the process of improving effectiveness of BSEC and wish our meeting to arrive at interesting and fruitful exchange of opinions to that end.
I want to take this opportunity to thank all Member States for their support to the Azerbaijani Chairmanship, which I believe will give a fresh impetus and guidance to our cooperation in the coming years.
I also would like to express my appreciation to the BSEC PERMIS staff for their support and valuable assistance throughout our Chairmanship. I wish to encourage them to multiply their efforts on the same path and in support of the next BSEC Chairmanship-in-Office.
Having said that I now pass the torch of BSEC to the Chairmanship of Bulgaria. We sincerely congratulate our Bulgarian colleagues on this occasion and wish them every success in their Chairmanship endeavors. Since we still are in BSEC Troika, we are more pleased to render any kind of assistance required from our side.