No:330/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarov və Braziliya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri cənab Aloysio Nunes Ferreira ilə birgə mətbuat konfransı
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Xarici İşlər Nazirliyinə xoş gəlmişsiniz! Bildiyiniz kimi, Braziliya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Aloyso Nunes Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. A.Nunes Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir.
Bu gün təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilmiş geniş tərkibli görüşdə Azərbaycan və Braziliya arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrini müzakirə etdik. Latın Amerikası regionu Azərbaycan xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir və bu xüsusda, Azərbaycan Braziliya ilə münasibətlərin dərinləşdirilməsində maraqlıdır və bu günkü görüşümüzdə bu niyyət bir daha bəyan edildi.
Siyasi müstəvidə Azərbaycan və Braziliya arasında uğurlu siyasi dialoq mövcuddur və bu dialoq çoxtərəfli platformada da əməkdaşlığımızın əsasında dayanır. Beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərə münasibətdə Azərbaycan və Braziliyanın mövqeyi demək olar ki bənzərdir.
Azərbaycan və Braziliya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizmi mövcuddur və bu mexanizm çərçivəsində artıq məsləhətləşmələrin iki raundu baş tutmuşdur. Beynəlxalq və regional xarakterli məsələlərin müzakirəsi baxımından faydalı olan bu platformanın davam etdirilməsinin vacibliyi ilə bağlı ortaq mövqeyimizi ifadə etdik. Çox güman ki gələn il siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu Bakıda keçiriləcək.
Görüş zamanı cənab nazirə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə keçirilmiş görüşlər və hazırkı durum barəsində geniş məlumat verdim. Xatırladım ki, 1993-cu ildən BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamələr Braziliyanın Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü dövrünə təsadüf edir. Sözügedən qətnamələrin yerinə yetirilməməsi isə regionda sülh və təhlükəsizliyə başlıca təhdiddir.
2018-ci ilin aprelində Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Toplantısı keçiriləcək və həmkarımı bu toplantıda iştiraka dəvət etdim. Həmçinin, Bakının EXPO-2025 sərgisinə namizədliyini irəli sürməsi barəsində A.Nunesə məlumat verdim və Azərbaycanın namizədliyinin Braziliya tərəfindən dəstəklənəcəyinə ümidvar olduğumu bildirdim.
Azərbaycan və Braziliya arasında 2017-ci ilin ilk 6 ayı ərazində ticarət dövriyyəsi 160 milyon həcmindədir, təbii ki, bu rəqəm bizi qane etmir, çünki Azərbaycan və Braziliyanın potensialını əks etdirmir. İqtisadi sahədə əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi barəsində razılığa gəldik. 2018-ci ildə iqtisadi əlaqələrimizin irəlilədilməsi məqsədilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin Braziliyaya səfəri nəzərdə tutulur və biznes forumların keçirilməsi məsələsini də müzakirə etdik.
Hava nəqliyyatı sahəsində AZAL-ın mülki təyyarə donanmasında bir neçə Braziliyanın Embarer şirkətinin təyyarələri də vardır. Bu istiqamətdə də əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırıq.
Təhsil sahəsinə gəlincə, ADA Universiteti ilə Rio Branco İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalandı, ümid edirəm ki, bu hüquqi baza təhsil sahəsində əməkdaşlığımızın inkişafına öz töhfəsini verəcək.
Sual: Vüqar Həsənov, RİA Novosti. Cənab nazir, sualım sizədir. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesində aktivlik müşahidə edilir. Bildiyimiz qədər, 16 noyabr 2017-ci il tarixində sizin həmsədrlərlə Moskvada görüşünüz planlaşdırılır. 20 noyabr 2017-ci il tarixində isə Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Azərbaycana səfəri nəzərdə tutulub. Nələr planlaşdırılır? Üçtərəfli formatda görüş planlaşdırılırmı və S.Lavrov hansı təkliflərlə Bakıya gəlir?
Elmar Məmmədyarov: Sabah Moskvada 11:00 radələrində həmsədrlərlə görüşümüz olacaq. 19-20 noyabr tarixlərində rusiyalı həmkarım Azərbaycana rəsmi səfər edəcək. Müzakirə ediləcək məsələlər masanın üzərindədir. Azərbaycanın mövqeyi bir neçə dəfə səsləndirilib: biz danışıqların danışıqlar xatirinə olmamasını istəyirik. Məntiqli danışıqlara başlanmasını biz artıq tələb edirik. Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin 16 oktyabr tarixli Cenevrə görüşü ilə bağlı xarici işlər nazirləri və Minsk Qrupunun Həmsədrləri ilə Birgə Bəyanatı ilə tanışsınız. Bəyanatda da danışıqların intensiv şəkildə aparılması qeyd olunur. Danışıqlarda irəliləyişə nail olunması bizim əsas mövqeyimizdir. Münaqişənin həllinin artıq vaxtı çatmışdır. Danışıqların nəticəyönümlü olması artıq şərtdir. Məcburi köşkünlər öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmalıdır, regionda sülh bərpa edilməlidir.

No:330/17, Joint press conference by the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Federative Republic of Brazil Mr. Aloysio Nunes Ferreira
16 November 2017 04:49
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! Welcome to the Ministry of Foreign Affairs! As you probably know, Minister of Foreign Affairs of the Federative Republic of Brazil Aloysio Nunes is on an official visit to Azerbaijan. A.Nunes was received by the President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Mr. Ilham Aliyev.
We had extensive discussions on various aspects of relations between Azerbaijan and Brazil at the meetings held in one-on-one and broad formats. The Latin American region is one of Azerbaijan's foreign policy priorities and in this regard, Azerbaijan is interested in deepening relations with Brazil and this intention has been stated again in our meeting today.
There is a successful political dialogue between Azerbaijan and Brazil on the political level and this dialogue positively serves a basis for the cooperation at the multilateral platforms. The positions of Azerbaijan and Brazil are almost similar on the issues of international agenda.
There is a mechanism for political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Brazil, and already two consultations have been held within the framework of this mechanism. We have expressed our common position on the importance of continuing this platform, which is useful for the discussion of international and regional issues. Most likely next year the following round of political consultations will be held in Baku.
During the meeting, I briefed the Minister about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the meetings held by OSCE Minsk Group co-chairs, and the current status of negotiations on conflict resolution. I would recall that the 4 resolutions adopted by the UN Security Council regarding Armenia-Azerbaijan conflict in 1993 have coincided with the non-permanent membership of Brazil to the Security Council. Regrettably, those resolutions have not been implemented yet and that remains a major threat to the peace and security in the region.
In April 2018 Non-Aligned Movement Ministerial Meeting will be held in Baku and I invited my colleague to attend this meeting. I also told Minister A.Nunes about the candidacy of Baku to the EXPO-2025 exhibition and expressed hope that the candidacy of Azerbaijan would be supported by Brazil.
The trade turnover between Azerbaijan and Brazil in the first 6 months of 2017 is standing around 160 million USD; of course, this figure does not satisfy us because it does not reflect the potential of Azerbaijan and Brazil. We have agreed on expanding our economic cooperation. In 2018, the Azerbaijani delegation is scheduled to visit Brazil to discuss our economic relations and holding business forums.
Air industry is one of the areas of mutually beneficial partnership between Azerbaijan and Brazil, as a number of Embraer planes are part of passenger fleet of AZAL, national air carrier of Azerbaijan. We are ready to continue cooperation in this direction.
Regarding the field of education, the Memorandum of Understanding was signed between ADA University and the Rio Branco Institute, and I hope that this legal framework will contribute to the development of our cooperation in the field of education.
Question: Vugar Hasanov, RIA Novosti. Mr. Minister, certain activity is being observed in the negotiation process on the settlement of
the Armenia-Azerbaijan conflict. As it is known, you are scheduled to meet with the Co-chairs in Moscow on November 16, 2017. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov is expected to visit Azerbaijan on November 20, 2017. Is the trilateral meeting planned, and what proposals does S. Lavrov come to Baku with?
Elmar Mammadyarov: Tomorrow we will meet with the Co-chairs in Moscow around at 11:00 am. On 19-20 November, my Russian colleague will pay an official visit to Azerbaijan. The issues to be discussed are on the table. Azerbaijan's position has been repeatedly stated: we want the negotiations to be result-oriented. We demand logical and substantial negotiations. You are probably familiar with the Joint Statement by Foreign Ministers and the Minsk Group Co-Chairs on the 16 October Geneva meeting of Presidents of Azerbaijan and Armenia. The statement also highlights the intensified negotiations. Achieving progress and moving forward in the negotiations is our key position. The time has already come for the settlement of the conflict. The result-oriented negotiation is now a must. Internally displaced persons should return to their places of origin and peace should be restored in the region.