No:329/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Qabriela Kuevas Barronu qəbul etdi.
Görüş zamanı 2018-ci ilin 14-15 dekabr tarixlərində Azərbaycanda keçiriləcək Gənc Parlamentarilərin V qlobal konfransının təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Sözügedən tədbirlə bağlı təşkilatçılıq işlərinin cari vəziyyətindən məmnunluğunu bildirən Q.K.Barron qlobal konfransın yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminliyini bildirdi.
Tərəflər bu konfransın Azərbaycan ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına təkan verəcəyinə ümidvar olduqlarını vurğuladılar.

Press release 14 December 2018 05:58
No:329/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the President of the Inter-Parliamentary Union
14 December 2018 05:58
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with with the President of the Inter-Parliamentary Union (IPU) Gabriela Cuevas Barron.
At the meeting the sides exchanged their views on the organizational issues of IPU Global Conference of Young Parliamentarians to be held in Azerbaijan on December 14-15, 2018.
Expressing her satisfaction over the organizational works on the above-mentioned event, G.K.Barron underlined her confidence that the global conference will be held at high-level.
The sides reiterated their belief that this conference will give an impetus to further development of cooperation between Azerbaijan and the IPU.