Mətbuat şərhi 16 noyabr 2017 04:43
No:329/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Braziliya Federatriv Respublikasının xarici işlər naziri Aloysio Nunes Ferreira ilə görüşüb
16 noyabr 2017 04:43
Görüşdə iki ölkə arasında qurulmuş siyasi əlaqələrin mövcud səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və ikitərəfli əməkdaşlığın keyfiyyətcə daha yuxarı müstəviyə qaldırılması üçün qarşılıqlı səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Nazirlər iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələr üzrə hazırkı vəziyyətinə və gündəlikdə duran məsələlərə nəzər saldılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Aloysio Nunesin ölkəmizə səfərini yüksək qiymətləndirdi və bu səfərin Azərbaycanla Braziliya arasında əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə etdi.
Aloysio Nunes bildirdi ki, onun səfəri ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişafına verdiyi dəyərin göstəricisir və Braziliya Azərbaycanın yürütdüyü praqmatik və balanslaşdırılmış xarici siyasəti təqdir edir.
Nazirlər iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, eyni zamanda Azərbaycanla Braziliya iqtisadi-ticari əlaqələrin təşviqi baxımdan Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyətinin intensivləşdirilməsinin önəmini qeyd etdilər.
Tərəflər ikitərəfli münasibətlərdə parlament diplomatiyasının xüsusi yer tutduğunu və bu xüsusda, hər iki ölkə parlamentində yaradılmış dostluq qruplarının üzvləri arasında təmasların artırılmasının əhəmiyyətini vurğuladılar.
Görüşdə tərəflər arasında baxılmaqda olan sənəd layihələrinə nəzər salındı, bu əsnada müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olundu. Həmçinin, ikitərəfli münasibətlərdə mühüm platforma olan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunuldu.
Nazirlər iki ölkə arasında humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Tərəflər kənd təsərrüfatı, enerji, kimya və yeyinti sənayesi sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Eyni zamanda iki ölkə arasında turizm, elm-təhsil sahəsində, o cümlədən universitetlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarını müzakirə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində cari vəziyyətdən danışdı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir Braziliyanın münaqişənin BMT TŞ-nın qətnamələri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll olunmasına dair mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov, həmçinin, paytaxt Bakının EXPO-2025-in keçirilməsinə namizəd şəhər olduğunu bildirərək, bu tədbirə ev sahibliyi etmək niyyəti ilə Azərbaycanın insan kapitalının inkişafı ilə bağlı məqsəd və məramları barədə həmsöhbətə məlumat verdi.
Görüşdə beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlara dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən ADA universiteti və Braziliya Federativ Respublikasının Xarici Əlaqələr Nazirliyinin Rio Branco İnstitutu arasında diplomatların treyninqi ilə bağlı qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalandı.
Anlaşma Memorandumunu Azərbaycan tərəfdən ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, Braziliya tərəfdən Braziliyanın ölkəmizdəki səfiri  Santiago Luis Bento Fernández Alcázar imzaladılar.

Press release 16 November 2017 04:43
No:329/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Aloysio Nunes Ferreira, Minister of External Affairs of Federative Republic of Brazil who pays official visit to Azerbaijan
16 November 2017 04:43
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of political relations established between the two countries and stressed the importance of strengthening of mutual efforts for elevating bilateral cooperation to a higher level.
Ministers reviewed the current status of relations on various fields and issues on the agenda of the two countries.
Elmar Mammadyarov highly appreciated Aloysio Nunes’s visit to our country and expressed his assurance that this visit will give substantial contribution to the development of cooperation between Azerbaijan and Brazil.
Aloysio Nunes mentioned that his visit is a testimony to the importance that Brazil attaches to the development of cooperation with Azerbaijan adding that Brazil commends the pragmatic and balanced foreign policy pursued by Azerbaijan.
Ministers underlined the significance of intensifying of high level mutual visits with a view of enhancing cooperation as well as the activity of Common Working Group for promoting of economic-trade relations between Azerbaijan and Brazil.
The sides noted that the parliamentarian diplomacy plays particular role in bilateral cooperation and in this context, they stressed the importance of increasing contacts between the members of friendship groups created in the parliament of both countries.
During the meeting, Ministers reviewed the draft legal documents which are under consideration and in this regards, emphasized the need of expanding legal-treaty base between the parties. They also touched upon the significance of continuation of political consultations as useful platform between Ministries of Foreign Affairs.
Ministers exchanged views on the ways for the development of cooperation in the fields of humanitarian affairs and education.
At the meeting, the ways for promotion of relations in the fields of agriculture, energy and food industry as well as tourism, science-education including expansion of cooperation between universities of both countries were discussed.
Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the latest negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and emphasized the importance of implementation of demands of relevant UN Security Council resolutions. Furthermore, he highly appreciated Brazil’s position on the settlement of the conflict within the framework of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan on the basis of the UN Security Council resolutions.
Elmar Mammadyarov also briefed Aloysio Nunes about the capital Baku's candidacy to host the EXPO-2025.
At the meeting, the sides exchanged views on the international agenda including the reform process of the UN Security Council.
Following the meeting “Memorandum of Understanding between ADA University under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Rio Branco Institute of the Ministry of External Relations of the Federative Republic of Brazil on mutual cooperation on training of Diplomats” was signed.
Hafiz Pashayev, Rector of ADA University from Azerbaijani side and Ambassador of Brazil in our country Santiago Luis Bento Fernández Alcázar from the Brazilian side signed this Memorandum of Understanding.