Mətbuat şərhi 19 oktyabr 2019 20:00
Xarici İşlər Nazirliyi Fransa Respublikasının Lion inzibati məhkəməsinin bu ölkənin Vilörban kommunası ilə Azərbaycanın işğal olunmuş Şuşa şəhəri arasında 18 may 2015-ci ildə, Azərbaycan və Fransa milli qanunvericiliyinə zidd olaraq imzalanan qeyri-qanuni “saziş”in ləğv olunmasına dair bu ilin 17 oktyabr tarixli qərarını alqışlayır.
Bu günədək Fransa şəhərləri ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki qondarma rejim tərəfindən yaradılan “yerli hakimiyyət orqanları” arasında imzalanan 10 qanunsuz “müqavilə” Fransanın müvafiq məhkəmə qərarları ilə ləğv olunub. Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun tarixi mərkəzi olan Şuşa şəhəri ilə imzalanmış 3 qanunsuz “xartiya”nın hamısı ləğv edilib.
Azərbaycan tərəfi inanır ki, hazırda qüvvədə olan və Fransa qanunvericiliyi, xüsusilə də ölkə Konstitusiyasının 73-cü maddəsi ilə ziddiyyət təşkil edən digər qeyri-qanuni “sənədlər” də tezliklə Fransa Məhkəmələri tərəfindən ləğv ediləcəkdir.
Qanunun aliliyi hər şeydən üstündür və Fransadakı erməni lobbist qrupları başa düşməlidirlər ki, onların Fransa qanunlarını və bu ölkənin beynəlxalq öhdəliklərini pozmaq bahasına öz maraqlarını reallaşdırmaq cəhdləri uğursuzluğa düçardır.

No:328/19, Information of the Press Service Department of the MFA of Azerbaijan
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan welcomes the decision of the administrative Court of Lyon city of the Republic of France of 17 October 2019, on abolition of the illegal “treaty” signed between the commune of Villeurbanne of France and the occupied Shusha city of Azerbaijan, on May 18, 2015, contrary to the provisions of the national legislation of Azerbaijan and France.
So far, 10 illegal “treaties” signed between the cities of France and the so-called “local authorities” created by the illegal regime in the occupied territories of Azerbaijan have been abolished. It should be especially emphasized that all 3 illegal “treaties” signed with Shusha city, the historic center of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan were abolished.
The Azerbaijani side believes that the other illegal documents still in force and incompatible with the provisions of the legislation of France, especially article 73 of the Constitution of France will be an0ed soon by the Courts of France.
The primacy of law is above all, and Armenian lobbyists in France must understand that the attempts to realize their interests by violating the rule of law and international commitments of France are deemed to failure.