No:327/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Fransa Milli Assambleyasının üzvü Fransua Pupponinin Azərbaycanın Xankəndi şəhərinə qanunsuz səfəri ilə bağlı KİV-in sualını cavablandırır.
16 sentyabr 2021 13:11
Cavab: Fransa Milli Assambleyasının üzvü Fransua Pupponi ilk dəfə deyil ki, Azərbaycan ərazisinə qanunsuz səfər edir. O, qatı anti-Azərbaycan mövqeyi ilə seçilir. Azərbaycan qanunvericiliyini pozduğu üçün deputatın adı ölkəmizə girişi qadağan olunan xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısındadır. Fransa Milli Assambeyasının üzvünü bu qanunsuz səfərdə müşayiət edən Fransanın Arnuvil şəhərinin meri, Sarsel şəhərinin nümayəndəsinə qarşı da Azərbaycana giriş qadağası tətbiq ediləcək. Fransa nümayəndələrinin bu məsuliyyətsiz və təxribatçı davranışı qəbuledilməzdir və bölgədə münaqişə sonrası sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirir.

No:327/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers media’s question on the illegal visit of the member of the French National Assembly François Pupponi to Azerbaijan’s Khankendi city
16 September 2021 13:11
Answer: It’s not the first time that the member of the French National Assembly François Pupponi is visiting Azerbaijan’s territory illegally. He is known for his fierce anti-Azerbaijani stance. The deputy’s name is on the list of foreign nationals banned from entering our country for violating the laws of Azerbaijan. A ban on entry to Azerbaijan will also be imposed on the mayor of the French city of Arnouville and a representative of the Sarcelles commune, who accompanied the member of the French National Assembly during his illegal visit. This irresponsible and provocative behavior of the representatives of France is unacceptable and undermines the post-conflict peace-building efforts in the region.