No:326/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın xarici işlər nazirinin “sülh sazişi” və kommunikasiyalar ilə bağlı fikirləri ilə əlaqədar yerli medianın suallarına cavabı
Sual: 9 sentyabr tarixində Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Lüksemburqun xarici işlər və ticarət naziri ilə birgə mətbuat konfransında bildirib ki, sonuncu dəfə Ermənistan tərəfindən Azərbaycana təqdim edilmiş “sülh sazişi” layihəsinin mətni tam olaraq razılaşdırılıb və layihə razılaşdırılmış müddəaları ehtiva edir. Bununla yanaşı, o qeyd edib ki, Ermənistan tərəfi öz ərazisindən keçən hər hansı bir yola nəzarəti üçüncü tərəfə vermək niyyətində deyil. Bununla yanaşı, yük və sərnişinlərin təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək üçün hər iki ölkədə xarici özəl şirkətin prosesə cəlb edilməsi məsələsinin müzakirə edildiyi diqqətə çatdırılıb. Ermənistan tərəfinin bu fikirlərinə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Təəssüf ki, Ermənistan tərəfi növbəti dəfə ictimaiyyətin fikirlərini real vəziyyətdən yayındırmaq məqsədi güdür.
Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında saziş layihəsi üzrə sonuncu dəfə Azərbaycan tərəfindən iyun ayında təqdim olunmuş şərhlərə Ermənistan tərəfi avqust ayının sonunda, təqribən 70 gün sonra şərhlərini göndərib.
Ermənistan tərəfi, Azərbaycanın təqdim etdiyi şərhlərə adekvat reaksiya vermək əvəzinə layihədə əks olunması zəruri olan müddəaları çıxarmaqla problemlərə göz yummağa cəhd göstərib. Layihə üzrə indiyə qədər bir çox müddəalar, yəni təqribən 80% razılaşdırılsa da, bəzi müddəaların razılaşdırılması hələlik mümkün olmayıb. Ancaq bu o demək deyil ki, Ermənistan tərəfi təklif etdiyi kimi, razılaşdırılmamış müddəaları layihədən çıxarmaqla saziş imzalanmalıdır. Bu məqbul hesab edilə bilməz. Çünki, sülh sazişinin davamlı və uğurlu olması üçün bir sıra istiqamətlərdə iki ölkə arasında problemli məsələlərə layihədə aydınlıq gətirilməlidir.
Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını davam etdirən, keçmiş münaqişənin qalığı olan Minsk Qrupunun işinin bərpasına çalışan Ermənistanın “sülh sazişi”nin mətninin əhatə dairəsini azaldaraq onu hər bir formada imzalamağa çağırış etməsi bu ölkənin əsl niyyəti barədə bir çox suallar yaradır.
Saziş layihəsinin imzalanması üçün Ermənistan ilk növbədə hal-hazırda ölkəmizə qarşı ərazi iddialarına istinad edən Konstitusiyasında müvafiq dəyişikliklər etməlidir.
Azərbaycanın qərb bölgələrini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirən kommunikasiyaların açılması məsələsi ilə bağlı Ermənistan yazılı təsbit olunmuş və imzalanmış öhdəliklərinin mövcud olduğunu bilsə də, onları son 4 ilə yaxın müddətdə yerinə yetirməyib. Hər iki ölkə ərazisində xarici özəl şirkətin prosesə cəlb olunması barədə fikirlər ilə bağlı isə qeyd edək ki, Azərbaycan heç zaman öz ərazisində üçüncü tərəfin prosesə cəlb olunması barədə müzakirə aparmayıb. Əgər Ermənistan tərəfi həqiqətən də bölgədə kommunikasiyaların açılmasında maraqlıdırsa üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.

No:326/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to local media inquiries concerning the views of the Foreign Minister of Armenia regarding the “peace agreement” and communications
Question: On 9 September, at a joint press conference with the Minister for Foreign Affairs and Foreign Trade of Luxembourg, Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia stated that the text of the draft “peace agreement” that Armenia had recently submitted to Azerbaijan was fully agreed upon and contains the agreed-upon provisions. He further stated that Armenia has no intention to give to any third party an authority over any roads that passes through its territories. Simultaneously, it was noted that the topic of involving a foreign private company in both countries to guarantee the secure passage of goods and passengers was discussed. We would like to know your comments regarding these opinions of Armenia.
Answer: Regretfully, Armenia is once again seeking to mislead the public opinion about the real situation.
Armenia sent her remarks on the commentary submitted by Azerbaijan in June over the text of the draft bilateral Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations between Azerbaijan and Armenia at the end of August, about 70 days later.
Instead of adequately reacting to the commentary made by Azerbaijan, Armenia tried to turn a blind eye to the challenges by removing the necessary provisions that are necessary to be reflected in the draft. Even though 80% of the provisions have been agreed upon so far, not all of the draft’s provisions have been able to be agreed upon. However, this does not mean that an agreement should be signed by removing the non-agreed provisions from the draft, as Armenia suggested. This cannot be considered acceptable. For the peace agreement to be sustainable and successful, problematic issues between the two countries in a number of directions must be clarified in the draft.
While continuing its territorial claims against Azerbaijan and trying to restore the work of the Minsk Group, a remnant of the past conflict, Armenia’s call for the “peace agreement” to be signed in any form by reducing the scope of the text raises many questions about this country’s true intentions.
To sign a draft agreement, first of all, Armenia has to make appropriate amendments to its Constitution, which currently refers to its territorial claims against our country.
Although Armenia is aware of its written and signed obligations on the opening of communications connecting the western regions of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic, it has not fulfilled them for the last four years. Regarding the views on the involvement of a foreign private company in the process in both countries, it should be noted that Azerbaijan has never discussed the involvement in the process of a third party in its territories. If the Armenian side is actually interested in opening up of communications in the region, it must fulfill its obligations.