No:325/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliya Respubikasının Senatının Xarici Əlaqələr daimi komissiyasının sədri Vito Petroçelli ilə görüşüb
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliya Respubikasının Senatının Xarici Əlaqələr daimi komissiyasının sədri Vito Petroçellinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Nümayəndə heyətinə İtaliya Respublikası Senatının Xarici Əlaqələr daimi komissiyasının üzvü Cianluka Ferrara, İtaliya Respublikası Senatının Xarici Əlaqələr daimi komissiyasının katibliyinin rəhbərinin müavini Cianluka Polverari daxil olub.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud olan yüksək səviyyəli münasibətləri məmnunluqla vurğulayaraq bu əlaqələrin gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Xüsusilə enerji sahəsində mövcud əməkdaşlığı qeyd edən nazir, Cənub Qaz Dəhlizinin tərkib hissəsi olan Trans Adriatik Boru Kəmərinin tikintisin razılaşdırılmış qrafik üzrə başa çatdılmasının vacibliyini səsləndirdi.
Vito Petroçelli iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı ismarışların Parlamentin təmsilçisi qismində onlar tərəfindən tam dəstəklənildiyini qeyd etdi. İki ölkə arasında iqtisadi-ticarət münasibətləri ilə yanaşı, mədəniyyət sahəsində, eləcə də xalqlar arasında əlaqələrin inkişafının əhəmiyyəti ifadə olundu. Azərbaycanın “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəkləməsini məmnunluqla qeyd edən İtaliya rəsmisi bu məsələdə iki ölkənin yanaşmasının üst-üstə düşdüyünü bildirdi.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə bölgədə həyata keçirilən nəqliyyat-tranzit layihələrindən bəhs edən Nazir Elmar Məmmədyarov, Şərq-Qərb bağlılıq strategiyasının inkişaf etdirilməsi yolları ilə bağlı qarşı tərəfə məlumat verdi.
Tərəflər Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq münasibətləri, bu əməkdaşlığa İtaliyanın töhfəsi mövzusunda müzakirələr etdilər.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

No:325/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Foreign Affairs Committee of the Senate of the Republic of Italy, Vito Petrocelli
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received the delegation led by the President of the Foreign Affairs Committee of the Senate of Italy, Vito Petrocelli. The delegation consisted of the member of the Foreign Affairs Committee of the Senate, Gianluca Ferrara, and deputy head of the Secretariat of the Foreign Affairs Committee of the Senate, Gianluca Polverari.
Minister Elmar Mammadyarov emphasized the high level relations existing between Azerbaijan and Italy and noted the importance of further developing these relations in the future. Especially, touching upon the cooperation in the sphere of energy, Minister underlined the significance of completion of the Trans-Adriatic Pipeline, important component of the Southern Gas Corridor on an agreed schedule.
Vito Petrocelli stressed that the messages on the development of cooperation between two states are fully supported by them, as representatives of the Parliament. The importance of developing relations in cultural sphere and people-to-people contacts were emphasized along with the necessity of strengthening the economic-trade relations. Noting the support of Azerbaijan to “One belt, one road” initiative, the Italian official emphasized with satisfaction that the position of both states overlap on that issue.
Minister Elmar Mammadyarov spoke on the regional transport and transit projects implemented by initiative and with participation of Azerbaijan, as well as the development of East-West connectivity strategy.
The sides discussed the cooperation relations between Azerbaijan and European Union and contribution of Italy to this cooperation.