No:325/17, Braziliya Federativ Respublikasının xarici əlaqələr naziri Azərbaycana rəsmi səfər edəcək
14 noyabr 2017 04:51
Braziliya Federativ Respublikasının xarici əlaqələr naziri Aloysio Nunes Ferreira 15 noyabrda Azərbaycanda rəsmi səfərdə olacaqdır.
Səfər çərçivəsində nazir Aloysio Nunes Ferreiranın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və digər rəsmi şəxslərlə görüşü nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra keçiriləcək birgə mətbuat konfransında iştirak etmək niyyətində olan KİV nümayəndələrinin 15 noyabr tarixində saat 11:45 dən gec olmayaraq Xarici İşlər Nazirliyinə gəlmələri xahiş olunur.

Press release 14 November 2017 04:51
No:325/17, Minister of Foreign Affairs of the Federative Republic of Brazil will pay an official visit to Azerbaijan
14 November 2017 04:51
Minister of Foreign Affairs of the Federative Republic of Brazil Aloysio Nunes Ferreira will be on an official visit in the Republic of Azerbaijan on November 15.
Within the framework of the visit Minister Aloysio Nunes Ferreira will have a meeting with the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and other high officials.
Elmar Mammadyarov and Aloysio Nunes Ferreira will hold a joint press conference after the meeting.
For press conference local and international media are invited to come to the Ministry of Foreign Affairs on November 15, at 11:45. Media representatives are requested to present their accreditation cards at the entrance.