No:324/24, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycana səyahət xəbərdarlığı ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanda guya Fransa vətəndaşlarının saxlanıldığı və hədəf alındığı barədə əsassız iddiaları səbəb gətirirək, Azərbaycana dair açıqladığı sərt səyahət xəbərdarlığını qətiyyətlə pisləyirik.
Fransa tərəfindən verilmiş bu cür əsassız və qərəzli qərar və bəyanat bu ölkənin Azərbaycanla münasibətləri daha da gərginləşdirmək niyyətindən xəbər verir.
Fransa vətəndaşlarının əsassız olaraq saxlanıldığı və həbs edildiyi barədə Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin iddialarının heç bir əsası yoxdur. Bu əsassız bəyanat reallığın təhrif olunmasıdır.
Azərbaycanda indiyə qədər yalnız Fransa Respublikasının vətəndaşı Martin Rian ötən ilin 4 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 276-cı maddəsində (cəsusluq) nəzərdə tutulmuş əməlin törədilməsində şübhəli bilinərək tutulub. Bundan əlavə, digər Fransa vətəndaşı Klerk Teo Hüqonun Bakı Metrosunda törətdiyi əmələ görə saxlanıldığı məlumdur.
Bunun əksinə, Fransa tərəfindən Azərbaycan jurnalistlərinin Fransaya, hətta digər Şengen ölkəsi ərazilərinə səyahətləri zamanı tətbiq etdiyi maneələr Fransanın təbliğ etdiyi “insan hüquqlarına” tamamilə zidd olduğu aydındır.

No:324/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department concerning the statement by the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France on travel warning for Azerbaijan
04 September 2024 15:23
We strongly condemn the severe travel warning for Azerbaijan issued by the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France, referring to unfounded claims that French people have been allegedly detained and targeted in Azerbaijan.
Such unfounded and biased judgment and statement by France reflect this country’s intention to deteriorate relations with Azerbaijan further.
Allegations of the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France that French citizens were unreasonably detained and imprisoned have no basis. This unfounded statement is a distortion of reality.
So far, only one citizen of the French Republic, Martin Ryan, has been detained in Azerbaijan on suspicion of committing an act (espionage) prohibited by Article 276 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. Furthermore, it is well-known that another French citizen, Clerk Tego Hugo, has been detained for an act committed in the Baku Metro.
On the other hand, it is apparent that the impediments placed by France on Azerbaijani journalists during their visits to France and even other Schengen countries are entirely in contradiction with the “human rights” promoted by this country.