No:324/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İsveç Krallığının səfiri Kristian Kamill ilə görüşünə dair məlumatı
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsveç Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristian Kamilli ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov İsveç səfirinə Azərbaycanda fəaliyyəti müddətində iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı istiqamətində səylərinə görə təşəkkür edib və səfirə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Səfirin Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyətinin önəmli tarixi hadisə olan 44 günlük Vətən Müharibəsində qələbəyə təsadüf etdiyi, bu xüsusda İsveçin həm ikitərəfli, həm də regional formatlarda dialoq üzrə səyləri nazir tərəfindən qeyd olunub. Azərbaycanla İsveç arasında siyasi dialoqun daha da genişlənməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir, iki ölkə arasındakı yüksək səviyyəli səfər mübadilələrinin və görüşlərin ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verdiyini bildirib.
Səfir Kamill Azərbaycandakı fəaliyyətindən məmnunluqla danışıb. O, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə həm İsveçdə, həm də Azərbaycanda keçirilmiş tədbirlərin əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin cari regional vəziyyət, sülh quruculuğu səyləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işləri kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

No:324/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Kingdom of Sweden Christian Kamill
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to Azerbaijan, Christian Kamill, on the occasion of the completion of his diplomatic activities in the country.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the Swedish ambassador for his efforts in the development of relations between the two countries during his tenure in Azerbaijan and wished the ambassador success in his future activities.
Minister noted that the ambassador's diplomatic activity in Azerbaijan coincided with the victory in the 44-day Patriotic War, which is an important historical event, and stressed Sweden's efforts on dialogue in both bilateral and regional formats in this regard. The importance of further expansion of the political dialogue between Azerbaijan and Sweden was emphasized.
The Minister stressed that high-level visits and meetings between the two countries contributed to the strengthening of bilateral relations.
Ambassador Kamill spoke with satisfaction about his activities in Azerbaijan. He pointed out that the events held both in Sweden and Azerbaijan on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries contributed to the expansion of relations.
At the meeting, issues such as the current regional situation, peace-building efforts, and reconstruction works carried out in the liberated territories were also discussed.