Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2019 20:02
No:324/19, İsveçrə Konfederasiyasında fəaliyyət göstərən “Kuhner Fondu”nun üzvlərinin “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısı”ndan çıxarılmasına dair
15 oktyabr 2019 20:02
İsveçrə Konfederasiyasında fəaliyyət göstərən “Kuhner Fondu” Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə müraciət edərək, bu Fondun rəhbəri Laura Kuhner (İsveçrə), eləcə də onun üzvlərinin Tim Bürgin (Almaniya) və Qifti Dvamena (İsveçrə) adlarının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş xarici ölkə vətəndaşlarının siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubda “Kuhner Fondu” Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyi, eləcə də ölkəmizin qanunlarına hörmət etdiyini bəyan edib. Həmçinin müraciətdə, Fondun üzvləri etdikləri səfərin törədə biləcəyi nəticələr barədə məlumatsız olduqları qeyd edilir.
“Kuhner Fondu”nun müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və bu Fondun üzvlərinin adlarının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release 15 October 2019 20:02
No:324/19, On removal of the names of the members of the “Kuhner Foundation” from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
15 October 2019 20:02
Swiss “Kuhner Foundation” addressed letter to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and asked for removal of the names of the head of Foundation Laura Kuhner (Switzerland), its members Tim Bürgin (Germany) and Gifty Dwamena (Switzerland) from the “List of foreign citizens illegally visited the occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In its letter “Kuhner Foundation” emphasized its respect to the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, as well as to the rules and regulations in force in the territory of the Republic of Azerbaijan. “Kuhner Foundation” also underlined in its appeal that members of the Foundation were unaware of the consequences of the visit.
Appeal by “Kuhner Foundation” was appropriately considered and the decision was made to remove the names of members of the “Kuhner Foundation” from the mentioned list.