No:324/18, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun “ATƏT məkanında iqtisadi bağlılığın təşviq edilməsi” tədbirində çıxışı
Hörmətli Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Kairat Abdraxmanov,
Hörmətli İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini cənab Quqlielmo Pikçi,
ATƏT-in iqtisadi və ətraf mühit fəaliyyətləri üzrə əlaqələndiricisi səfir Vuk Zuqiç,
İlk növbədə, bu mühüm mövzu ilə bağlı tədbirin təşkil edilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmiş Qazaxıstandan olan dostlarımıza, qardaş və bacılarımıza təşəkkür etdərək başlamaq istərdim.
Şübhəsiz ki, bağlılıq əməkdaşlığımızın və dayanıqlı iqtisadi artımın möhkəmlənməsinə töhfə verə bilir. ATƏT-in Nazirlər Şurasının 2016-cı il tarixli Hamburq Sammitinin bağlılığın təşviq edilməsi və yaxşı idarəetmənin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı qərarı, eləcə də ATƏT-in əvvəlki bütün müvafiq sənədləri və qərarları bu istiqamətdə əməkdaşlıq üçün faydalı çərçivəni təmin edir.
Ötən illər ərzində ölkəm qeyri-enerji sektorunun inkişafında, xüsusilə də Azərbaycanda biznes və sərmayə mühitini inkişaf etdirməklə və nəqliyyat infrastrukturlarını tikməklə və buraya sərmayə qoymaqla, nəzərə çarpacaq addımlar atmışdır. Lakin bizim səylərimiz yalnız Azərbaycanla məhdudlaşmır. Azərbaycan Hökumətinin əsas prioritetləri arasında Şərq-Qərb və Şimal-Cənub oxları boyunca qonşu dövlətlər və ATƏT-ə üzv olan digər maraqlı dövlətlər ilə əməkdaşlıqda regional, trans-regional və çoxmodullu nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı yer alır. Artan bağlılığa töhfə verən layihələr arasında ilkin mərhələdə 6-7 milyon ton, daha sonra isə ildə 17 milyon ton yükgötürmə qabiliyyəti olan Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu vardır. BTQ Yeni İpək Yolu adlanan və trans-Avropa və trans-Asiya dəmir yol şəbəkələrini birləşdirəcək, eləcə də Avropa və Asiya arasında etibarlı və inteqrasiya olunmuş dəmir yolu yükdaşımaları əlaqəsinə əhəmiyyətli dərəcədə töhfə verəcək yeni yaranmış qitələrarası dəhlizin əsas seqmentidir.
Ticarətin davamlı şəkildə artan həcmini nəzərə alaraq, aydındır ki, bir-biri ilə rəqabətdə olmayan, lakin bir-birini tamamlayan etibarlı ticarət marşrutlarının müxtəlifliyi olmalıdır.
Azərbaycan Hökumətinin başqa bir prioritet sahəsi tranzit və ticarətdə daha şəffaf gömrük proseslərinə imkan verən səmərəli ticarət qaydalarını təqdim etmək, idxal, ixrac və tranzit sərhəd proseduralarının səmərələşdirilməsi də daxil olmaqla nəqliyyat və ticarətin asanlaşdırılmasında yaxşı idarəetmədir. Ticarətin asanlaşdırılmasında elektron imza prinsipinə əsaslanan elektron bəyannamə sistemi kimi informasiya texnologiyalarının tətbiqinə xüsusi diqqət ayrılır.
Xüsusilə qeyd etmək istədiyim bir sahə yeni Bakı Limanı ətrafında Azad İqtisadi Zonanın yaradılması vasitəsilə ticarət-logistika sektorunda xarici şirkətlər üçün əlverişli və azad sərmayə rejiminin təmin edilməsi üzrə səylərimizdir. Bu Azad İqtisadi Zonanın məqsədi Azərbaycanın çoxsaylı ticarət yolları üzrə Avropa və Asiya arasında ticarəti asanlaşdıracaq regional ticarət-logistika mərkəzi kimi cəlbediciliyinin artırılmasıdır.
İcra üçün artıq hazır olan, Azərbaycanı və Mərkəzi Asiyadakı tərəfdaşlarımızı, habelə potensial olaraq Əfqanıstanı da əhatə edəcək “Xəzər dənizi regionunda bağlılığın və yaşıl limanların təşviqi” adlı ATƏT-in büdcədənkənar layihəsi Avropa və Asiya arasında bağlılığı daha da gücləndirəcəkdir. Fürsətdən istifadə edərək, bu mühüm layihəni ərsəyə gətirdiyi üçün ATƏT-in iqtisadi və ətraf mühit fəaliyyətləri üzrə əlaqələndiricisi səfir Vuk Zuqiç və onun komandasına təşəkkür edirəm və ATƏT-in üzv dövlətlərini bunun reallaşmasına töhfə verməyə çağırıram.

Press release 07 December 2018 22:37
No:324/18, Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Promoting Economic Connectivity in the OSCE area Side Event
07 December 2018 22:37
Statement by Mr. Elmar Mammadyarov,
Side Event
Promoting Economic Connectivity in the OSCE area
6 December 2018
Dear Mr. Kairat Abdrakhmanov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan,
Dear Mr. Guglielmo Picchi, Deputy Minister of Foreign Affairs and
International Cooperation of Italy,
Ambassador Vuk Žugić, Co-ordinator of OSCE Economic and Environmental Activities,
Let me start first by thanking our friends, brothers and sisters from Kazakhstan for coming up with this initiative to organize the Side Event on this important topic.
No doubt, connectivity can contribute to strengthening our co-operation and the sustainable economic growth. The 2016 Hamburg OSCE Ministerial Council decision on Strengthening good governance and promoting connectivity, as well as all relevant previous OSCE documents and decisions, provide a useful framework for cooperation in this regard.
Over the past years my country has taken significant steps in the development of the non-energy sector, in particular, by improving business and investment climate and investing in and building transport infrastructure in Azerbaijan. But our efforts are not limited only to Azerbaijan. Among the main priorities of the Government of Azerbaijan is the development of regional and trans-regional multi-modal transport corridors in partnership with other interested OSCE participating States and neighbouring States along the East-West and North-South axes.  Among the projects contributing to the increased connectivity is the Baku – Tbilisi – Kars railway with a freight-forwarding capacity of 6-7 million tons at the first stage and its subsequent increase to 17 million tons a year. The BTK is a key segment of the emerging transcontinental corridor, called New Silk Road, which will link trans-Europe and trans-Asian railway networks and will significantly contribute to a reliable and integrated freight railway connection between Europe and Asia.
Given constantly increasing volume of trade, it is obvious that there should be a diversity of reliable trade routes – not in or competition with each other, but in complementarity to each other.
Another priority area of the Government of Azerbaijan is good governance in transport and trade facilitation, inter alia, through streamlining import, export and transit border procedures, introducing efficient trade formalities, which allow more transparent customs processes in transit and trade. Particular attention is given to introduction of information technologies in trade facilitation such as e-declaration system based on e-signature principle.
One area, which I want to mention specifically is our efforts to provide a favourable, liberal investment regime for foreign companies in trade-logistics sector through creating a Free Economic Zone around the new Port of Baku. The objective of this Free Economic Zone is to increase the attractiveness of Azerbaijan as a regional trade-logistics hub, which will facilitate trade between Europe and Asia along numerous trade routes.
The OSCE extra-budgetary project on Promoting Green Ports and Connectivity in the Caspian region, which is ready for implementation and which will involve Azerbaijan and our Central Asian partners and potentially Afghanistan, will further strengthen connectivity between Europe and Asia. Taking this opportunity, I thank Ambassador Žugić, Co-ordinator of OSCE Economic and Environmental Activities and his team for putting together this important project and call on all OSCE participating States to contribute to its realization.