No:323/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Slovakiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Milan Layçak ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 iyul 2025 18:00
25 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Slovakiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Milan Layçakı ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan-Slovakiya arasında mövcud əməkdaşlıq məsələləri, habelə regionda və dünyada hazırkı vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfir Milan Layçaka Azərbaycanda fəaliyyəti müddətində Azərbaycan-Slovakiya ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığının inkişafı istiqamətində göstərdiyi səylərə görə təşəkkür edilib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.
İkitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafında qarşılıqlı səfər və təmasların, habelə siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi qeyd olunub. Ötən il ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) zamanı iki ölkə liderləri arasında baş tutan görüşün, habelə müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində xarici işlər nazirləri arasında aparılan fikir mübadilələrinin faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.
İqtisadiyyat, ticarət, elm, mədəniyyət və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın geniş perspektivlərlərinin mövcud olduğu, bu istiqamətdə qarşılıqlı fikir mübadilələri və fəaliyyətin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Səfir Milan Layçak Azərbaycanda fəaliyyəti müddətində göstərilən dəstək və səmimi qəbula görə təşəkkür edib, Azərbaycan-Slovakiya münasibətlərinin daha da inkişafı istiqamətində arzularını çatdırıb.

No:323/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Slovak Republic to the Republic of Azerbaijan Milan Lajčák
25 July 2025 18:00
On 25 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador of the Slovak Republic to the Republic of Azerbaijan, Milan Lajčák, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in the country.
During the meeting, views were exchanged on existing cooperation issues between Azerbaijan and Slovakia, as well as the current situation in the region and the world.
Ambassador Milan Lajčák was thanked for his efforts to develop Azerbaijan–Slovakia bilateral and multilateral cooperation during his tenure in the country, and he was wished success in his future activities.
The importance of mutual visits and contacts, as well as the use of the political consultations mechanism, in the development of bilateral and multilateral cooperation was emphasized. It was noted that the meeting between the leaders of the two countries held during the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) hosted by Azerbaijan last year, as well as the exchanges of views between the foreign ministers within the framework of various international events, were productive.
It was noted that there are broad prospects for expanding cooperation in the fields of economy, trade, science, culture, and others, and the importance of continuing mutual exchanges and activities in this direction was highlighted.
Ambassador Milan Lajčák expressed gratitude for the support and warm reception during his tenure in Azerbaijan and conveyed his best wishes for the further development of Azerbaijan–Slovakia relations.