No:323/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avstriya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni təyin olunmuş səfiri Tomas Şuller-Qötzburq ilə görüşünə dair məlumatı
11 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avstriya Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Tomas Şuller-Qötzburqu qəbul edib.
Səfir etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Ölkəmiz ilə Avstriya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edildiyinə istinad edən nazir, ikitərəfli siyasi dialoqun və məsləhətləşmələrin əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Nazir, cari ilin əvvəlində Avstriyaya səfəri də daxil olmaqla, son bir ildə Avstriyanın xarici işlər naziri Aleksander Şalenberq ilə görüşləri və aparılmış müzakirələri məmnunluqla qeyd edərək, həmkarının ölkəmizə səfər edəcəyini gözlədiyini səfirin diqqətinə çatdırıb. O, bölgəmizdə baş vermiş dəyişikliklər kontekstində siyasi, iqtisadi, təhsil, nəqliyyat və tranzit, alternativ və “yaşıl” enerji resurslarının inkişaf etdirilməsi istiqamətlərində, eləcə də humanitar səviyyədə imkanların və əməkdaşlıq perspektivlərinin daha da genişləndiyini qeyd edib.
Səfir Tomas Şuller-Qötzburq Avstriyanın Azərbaycandakı səfirliyinin 12 il əvvəl təsis edilməsinə baxmayaraq, xüsusilə enerji məsələləri olmaqla müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın genişləndiyini məmnunluqla diqqətə çatdırıb. Səfir Avstiya şirkətlərinin ölkəmizə marağının daha da artdığını qeyd edib. Cari ilin may ayında Avstriyadan Azərbaycana ticarət missiyasının həyata keçirildiyini, növbəti belə missiyanın yaxın gələcəkdə planlaşdırıldığını bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın təcavüzü nəticəsində ölkəmizə və əhalimizə dəyən zərər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Son 30 ildə ölkəmizə münasibətdə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulduğu diqqətə çatdırılıb. O, daha sonra, səfirə bölgədə münaqişə sonrası vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycanla-Ermənistan arasında normallaşma prosesi, habelə bölgənin gələcək sülh və əmin-amanlıq şəraitində inkişafına dair Azərbaycanın baxışları və təklifləri barədə məlumat verib. Avstriya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işlərinə dəstək verməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Səfir ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişafı naminə səylər göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.

No:323/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Austria to the Republic of Azerbaijan Thomas Schuller-Götzburg
On July 11, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed ambassador of the Republic of Austria to the Republic of Azerbaijan, Thomas Schuller-Götzburg.
The ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the ambassador on his appointment and wished him success in his activity. Referring to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our country and Austria, the minister emphasized the importance of bilateral political dialogue and consultations. The Minister noted with satisfaction the meetings and discussions held with Austrian Foreign Minister Alexander Schallenberg in the last year, including his visit to Austria at the beginning of this year, and brought to the ambassador's attention that he expects his colleague to visit our country. He noted that in the context of the changes that have taken place in our region, opportunities and prospects for cooperation have expanded further in the sphere of development of political, economic, educational, transport and transit, alternative and "green" energy resources, as well as at the humanitarian level.
Ambassador Thomas Schuller-Götzburg was pleased to note that despite the establishment of the Austrian embassy in Azerbaijan 12 years ago, cooperation in various areas, especially in energy sector, has expanded. The ambassador noted that the interest of Austrian companies in our country is increasing. He said that a trade mission from Austria to Azerbaijan was carried out in May of this year, and the next such mission is planned in the near future.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the damage caused to our country and population as a result of Armenia's aggression. İt has been brought to attention that in the last 30 years the norms and principles of international law have been violated in relation to our country. Then, he informed the ambassador about the post-conflict situation in the region, the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation, the normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as Azerbaijan's views and proposals for the future development of the region in conditions of peace and tranquility. He stressed the importance of Austrian companies' support for the reconstruction works in the territories liberated from occupation.
The ambassador brought to attention that he will make efforts for the further development of relations between our countries.