No:323/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Vorkene Qebeyehu ilə görüşüb
11 noyabr 2017 04:10
Görüşdə Azərbaycanla Efiopiya arasında münasibətlərinin son illər inkişafından məmnunluq ifadə edildi, yüksək səviyyəli səfərlərin ikitərəfli əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyi vurğulandı. Bu xüsusda, Vorkene Qebeyehu Elmar Məmmədyarovun Efiopiyaya səfərini yüksək qiymətləndirdi və iki ölkə arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların artırılmasının əhəmiyyətinə toxundu.
Elmar Məmmədyarov Efiopiyanın xarici işlər naziri Vorkene Qebeyehunu Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət etdi. Nazir Verkene Qebeyehu dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyətinə və gündəlikdə duran məsələlərə nəzər saldılar. Eyni zamanda, ikitərəfli əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər və iki ölkənin beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərə münasibətdə oxşar mövqedən çıxış etdiyini bildirdilər.
Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə nəzər saldılar. Ticarət əlaqələrinin təşviqi və biznes dairələri arasında birbaşa təmasların qurulması üçün Azərbaycan iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin Efiopiyaya səfərinin təşkil olunması və birgə biznes forumlarının keçirilməsinə dair razılıq ifadə olundu.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycandan Cibutiyə və digər Afrika ölkələrinə hava yolu ilə yüklərin daşındığını, Cənubi Asiya ilə Şimali Avropanı birləşdirən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin perspektiv imkanlarını qeyd edərək iki ölkə arasında nəqliyyat və logistika sahəsində də əməkdaşlıq üçün potensialın olduğunu nəzərə çatdırdı.
Həmçinin, nazirlər iki ölkə arasında humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Nazirlər efiopiyalı tələbələrin müxtəlif sahələr üzrə Azərbaycanda ali təhsil aldığını qeyd edərək, bu əsnada qurulmuş əlaqələrin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar, Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyət və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə birlikdə münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq həlli istiqamətində atdığı addımlar barəsində məlumat verdi.
Görüşün əsnasında nazirlər “Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında məsləhətləşmələrə dair Anlaşma Memorandumu”-nu imzaladılar.
Görüşdən sonra Nazir Elmar Məmmədyarov Efiopiyaya səfər və keçirilmiş görüşlər haqqında Efiopiya KİV-nin suallarını cavablandırdı.

Press release 11 November 2017 04:10
No:323/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Workneh Gebeyehu, Minister of Foreign Affairs of Federal Democratic Republic of Ethiopia within his official visit to this country
11 November 2017 04:10
Ministers expressed their satisfaction with the development of relations during latest years between Azerbaijan and Ethiopia and stressed that high level visits give substantial contribution to the bilateral cooperation. In this regards, Workneh Gebeyehu highly appreciated Elmar Mammadyarov’s visit and noted the importance of increasing of contacts at various levels between the two countries.
Elmar Mammadyarov invited his Ethiopian counterpart to Azerbaijan for the official visit. Workneh Gebeyehu accepted invitation with delight.
The sides reviewed the current status of relations and issues on the agenda between the two countries. Furthermore, they stressed the importance of expansion of legal-treaty base for the development of bilateral cooperation.
Ministers mentioned the significance of development of cooperation within the international organizations and noted that both countries have similar position on the issues of international agenda.
Reviewing the ways for development of economic-trade relations between the two countries, the Ministers agreed on the organization of visit of the business delegation of Azerbaijan to Ethiopia and holding joint business forums for the promotion relations between the two countries and direct contacts between the business circles.
Elmar Mammadyarov noting the transportation of cargoes from Azerbaijan to Djibouti and other African countries by airlines, the prospects of North-South transport corridor connecting South Asia and Northern Europe added that that there is potential for the cooperation in the fields of transport and logistics between the two countries.
Ministers also exchanged views on the ways of development of cooperation in the fields of humanitarian affairs and education between the two countries. Noting that the number of Ethiopian students studied in Azerbaijan in various disciplines, the sides expressed the importance of continuing the established relationship to this end.
Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about negotiations process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, steps taken by our country for the conflict resolution in accordance with the norms and principles of international law in conjunction with the international community and the Co-chairs of the OSCE Minsk Group.
During the meeting, Ministers signed a Memorandum of Understanding on Consultation between Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Foreign Affairs of the Federal Democratic Republic of Ethiopia.
Following the meeting, Elmar Mammadyarov answered the questions of local media about his visit to Ethiopia and fruitful meetings.