No:322/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
11 sentyabr 2021 20:01
Sual: ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri “Dağlıq Qarabağın statusu məsələsinin həll olunduğunu hesab etmirik. Bu məsələ Minsk Qrupunun gündəliyindədir” söyləyib. Buna münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: ABŞ səfirinin belə bir açıqlama ilə çıxış etməsi qəbuledilməzdir. Münaqişə keçmişdə qalıb, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü təmin edib və AR Prezidentinin 7 iyul 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonları yaradılıb. Bu ərazilər Azərbaycanın tərkib hissəsidir və hər hansı statusdan söhbət gedə bilməz.
10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatı ilə bölgədə yeni reallıqlar, o cümlədən beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında münasibətlərin normallaşdırılması imkanı yarandığı bir vaxtda ABŞ rəsmisinin belə bir açıqlama ilə çıxış etməsi vəziyyətin gərginləşdirilməsinə xidmət edir və qarşı tərəfdə əsassız gözləntilər yaradır.
Hazırda ATƏT-in Minsk Qrupunun gələcək fəaliyyəti müzakirə olunduğu bir vaxtda həmsədr ölkə nümayəndəsinin belə bir açıqlama ilə çıxış etməsi, məhz Minsk Qrupunun gələcək fəaliyyətinə xələl gətirir.

No:322/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media’s question
11 September 2021 20:01
Question: The US Ambassador to Armenia said, “We do not consider the issue of the status of Nagorno-Karabakh resolved. This issue remains on the agenda of the Minsk Group. " Can we have your comment in this regard?
Answer: Such a statement by the US ambassador is unacceptable. The conflict is a thing of the past, Azerbaijan ensured its territorial integrity, and the East Zangazur and Karabakh economic regions were established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 7, 2021. These territories are an integral part of Azerbaijan and there can be no question of any status.
Such statement by the US official, while new realities arose in the region, including the opportunities to normalize relations based on the principles of international law with the signing of the trilateral statement of November 10, 2020, serves to exacerbate the situation and create unreasonable expectations from the opposite side.
While the further activities of the OSCE Minsk Group are being discussed, such a statement by the representative of the co-chair country undermines the future activities of the Minsk Group.