No:321/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Baş katibi ilə görüşdü
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Milanda ATƏT-in 25-ci Nazirlər Şurası çərçivəsində 6 dekabr tarixində ATƏT-in Baş katibi Tomas Qreminqerlə görüş keçirib. Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli perspektivləri, Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Nazir Məmmədyarov Ermənistanın xarici işlər naziri və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə keçirdiyi görüşləri haqqında məlumat verib, həmin görüşün faydalı olduğunu, mövcud formatda intensiv, nəticə-yönümlü danışıqların yaxın gələcəkdə davam etdirilməsinin razılaşdırıldığını bildirib. T.Qreminqerin ATƏT-in nə kimi rol oynaya biləcəyi sualını cavablandıran Nazir Məmmədyarov Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə mümkün qiymətləndirmə missiyasının təşkilində ATƏT-in rolunu qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Nazir Elmar Məmmədyarov ATƏT İqtisadi və Ətraf Mühit Əlaqələndiricisi Ofisi ilə birlikdə hazırlanmış “Xəzər dənizi regionunda bağlılığın və yaşıl limanların təşviqi” adlı ATƏT-in büdcədənkənar layihəsinin icra olunmasının Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan limanlarının enerji təchizatının şaxələndirilməsi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin Xəzər dənizi üzərindən Avropa bazarlarına çıxışına töhfə verəcəyini bildirmişdir.

No:321/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the OSCE Secretary-General
On December 6 in the framework of the 25th session of the OSCE Ministerial Council Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the OSCE Secretary-General Thomas Greminger. At the meeting the perspectives of the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and cooperation opportunities between Azerbaijan and the OSCE were discussed.
Minister Elmar Mammadyarov gave information about the recent meetings held with the Armenian Foreign Minister and the OSCE Minsk Group Co-chairs and reiterated that these meetings were fruitful, and it was agreed to continue in near future intensive and result-oriented negotiations in the existing format. Responding to the question of T.Greminger about the OSCE's role in this regard, Minister Elmar Mammadyarov noted the role of the OSCE in the organization of possible assessment mission to the occupied territories of Azerbaijan.
Furthermore, the sides discussed the cooperation opportunities between Azerbaijan and the OSCE. Minister Elmar Mammadyarov underlined that the realization of the OSCE's off-budget project named Promoting Green Ports and Connectivity in the Caspian Sea Region prepared by the Office of the Co-ordinator of OSCE Economic and Environmental Activities will contribute to the diversification of energy supply from the ports of Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan, as well as the accession of the Central Asian states to the European markets via the Caspian Sea.